20 stycznia premiera książki Jana Pelca „…będzie gorzej”

Legendarna powieść Jana Pelca …będzie gorzej” w przekładzie Jana Stachowskiego ukaże się 20 stycznia nakładem wydawnictwa Czarne.

„Książka została stworzona po to, by zburzyć mieszczański spokój, rozjątrzyć i opozycjonistów, i konformistów. To manifest wrażliwości i nihilizmu, wiary i zwątpienia. Pelc drapieżnie i plastycznie opisuje czechosłowacką bohemę, tępioną przez milicję i zatracającą się w alkoholu, tworząc piękną i jednocześnie drastyczną historię dojrzewania w czasach podłych. …będzie gorzej to brawurowa powieść pokoleniowa, arcydzieło undergroundu, które czytane po latach nie traci nic ze swojej świeżości. Do polskiego czytelnika po raz pierwszy zaś trafia w pełnej, nieocenzurowanej wersji” – informuje jej wydawca na swojej witrynie internetowej.

Urodziny w 1957 roku Jan Pelc – z zawodu ślusarz – zadebiutował w 1985 roku powieścią …będzie gorzej, która natychmiast wywołała kontrowersje. Autora oskarżano o brak patriotyzmu i wulgarność. Pelc zetknął się z czeskim undergroundem już jako nastolatek, jeżdżąc na zakazane w Czechosłowacji koncerty grup rockowych. Na przełomie lat 70. i 80. współredagował wychodzące w Pradze drugoobiegowe czasopismo „Vokno”. W 1981 roku uciekł z wycieczki do Jugosławii i wyemigrował na Zachód, mieszkał we Francji, pracując m.in. w redakcji emigracyjnego kwartalnika „Svědectví”. W Polsce …będzie gorzej zostało wydane po raz pierwszy w 1989 roku w drugim obiegu, nakładem Solidarności Polsko-Czechosłowackiej, zawierało jednak tylko dwie z trzech części. W roku 2007 powieść doczekała się ekranizacji kinowej.

[materiały prasowe]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress