Książę słowackiej poezji w Mikołowie na Śląsku [zapowiedź]

Ivan Strpka | fot. materiały prasowe

Jest jednym z najwybitniejszych poetów Europy Środkowej, mieszka w Bratysławie, ma nominację do poetyckiej Europejskiej Nagrody Wolności i niebywałe szczęście do polskich tłumaczy – to poeci związani ze Śląskiem Cieszyńskim. W piątek 11 października o godzinie 18 Ivan Štrpka będzie gościem Instytutu Mikołowskiego.

Ivan Štrpka ma niemal 70 lat (urodził się w 1944 roku w Hlohovcu) i bezdyskusyjne miejsce w historii słowackiej literatury. Był redaktorem między innymi w popularnym wydawnictwie Slovenský spisovatel, pisze eseistykę, prozę i poezję, tłumaczy literaturę hiszpańską i portugalską. Jego wiersze układają się w długie, niekończące się strofy pełne aluzji i odniesień do kultury wysokiej. To erudycyjna poezja dla wymagających.

W Polsce jego twórczość szerzej jest znana od kilku lat. W 2009 roku nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria ukazał się jego nominowany do ufundowanej przez władze Gdańska poetyckiej Europejskiej Nagrody Wolności tom „Cicha ręka. Dziesięć elegii” w tłumaczeniu Zbigniewa Macheja. Dwa lata później Instytut Mikołowski wydał jego kolejny zbiór wierszy zatytułowany „Równina, południowy zachód. Śmierć matki” w tłumaczeniu Franciszka Nastulczyka.

I to tej ostatniej książce poświęcone będzie piątkowe spotkanie w Mikołowie (ul. Jana Pawła II. 8/5). Obok słowackiego poety, weźmie w nim udział Franciszek Nastulczyk, a poprowadzą je – jak zawsze – mikołowscy poeci: Krzysztof Siwczyk i Maciej Melecki.

Łukasz Grzesiczak

Zapowiedź ukazała się w GW Katowice

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress