Czeskie nadzieje na olimpijski medal

Znaczna część czeskiego teamu na Londyn 2012 | copyright 2012 – Olympic.cz

Czesi mają sporo szans na medale podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

Olimpijski znicz już płonie, a Czesi spekulują z iloma medalami wróci ich reprezentacja. Optymiści wymieniają nawet piętnastu kandydatów do zdobycia krążka, pesymiści mówią o sześciu „pewniakach”. Dziennik „Sport”, spośród 133 uczestników wyprawy, wytypował ośmu sportowców, którzy zdobędą w sumie trzy złote, dwa srebrne i trzy brązowe medale.

Milan Jirásek, po raz czwarty i ostatni Prezes Czeskiego Komitetu Olimpijskiego, kiedy jest pesymistą dzieli ilość ubiegających się o medal na trzy. Kiedy jest optymistą, na dwa. Ostatecznie stwierdził, że zadowoli go sześć medali. Będą one świadczyć o utrzymaniu wysokiego poziomu przez czeską reprezentację.

Podobnie typuje Imrich Bugár, srebrny medalista olimpiady w Moskwie w 1980, który na skutek represji w komunistycznym reżimie, nie mógł brać udziału w kolejnych igrzyskach w Los Angeles. Dziś widzi 15 szans na medal, ale zarazem przewiduje, że tylko połowa z nich okaże się spełniona. Pozostałych obserwatorów historia Czechów na Igrzyskach Olimpijskich, nie napawa optymizmem. Na każdych kolejnych zawodach zdobywają coraz mniej medali. Z Atlanty przywieźli 11 w 1996 roku, z Sydney 2000 i z Aten 2004 po osiem, a cztery lata temu z Pekinu sześć, z czego trzy złote.

W tym roku czescy sportowcy rokują jednak znacznie lepiej. W Londynie pojawią się wszyscy medaliści z Pekinu i są oni typowani jako kandydaci do kolejnych krążków. Oprócz nich pojawiło się wielu nowych obiecujących zawodników, którzy będą walczyć o miejsce na podium. Poniżej prezentujemy tych najlepszych, którzy według dziennika „Sport”, powrócą z igrzysk odznaczeni medalem.

Ośmiu wspaniałych dziennika „Sport”:

KATEŘINA EMMONS
Dyscyplina: strzelectwo, karabin pneumatyczny

Kateřina Emmons w strzelectwie sportowym będzie bronić złota i srebra z Pekinu. Jest jedną z największych nadziei tegorocznych Igrzysk Olimpijskich, dla której dziennik przewidział jeden z trzech złotych medali. Emmons uwielbia duże zawody, potrafi na nich dać z siebie wszystko, a jednocześnie jest opanowana i emanuje wewnętrznym spokojem. Są to cechy dla strzelców bardzo istotne. Jest także doskonałym przykładem sportowca, który odniósł sukces, a po latach trenowania jest jeszcze lepszy. Ma za sobą już dwie olimpiady. Sama mówi, że nie denerwuje się i nie będzie wywierać na siebie dużej presji. Dla niej to kolejne zawody, których ma już za sobą wiele. Chce tylko dostać się do finału i stoczyć wielką walkę.
Szanse na medal 90%, na złoto 60%.

BARBORA ŠPOTÁKOVÁ
Dyscyplina: lekkoatletyka, rzut oszczepem

Zdaniem dziennika „Sport” zawodniczka ma szansę w finale przekroczyć granicę siedemdziesięciu metrów. Zwłaszcza, że przez kilka sezonów jej nazwisko pojawia się na szczytach tabel. Jej zwycięstwo na stadionie olimpijskim w Pekinie wszyscy jeszcze mają w pamięci. Zdobywanie tytułów podczas dużych zawodów, to coś co opanowała do perfekcji.
Szanse na medal 95%, na złoto 55%

ONDŘEJ SYNEK
Dyscyplina: wioślarstwo, skif

W roku 2010 zdobył mistrzostwo świata, cztery lata temu srebro w Pekinie, ale to dopiero teraz Ondřej Synek jest u szczytu swojej kariery. Dlatego zmierza na kolejny szczyt, po złoty medal w Londynie. Podobnie jak Barbora Špotáková jest w doskonałej formie. Będzie bronić dominującej pozycji w swojej dyscyplinie. Pośród rywali ma najwyżej dwóch poważnych. Synek stwierdził, że chce wygrać olimpiadę, ponieważ drugi już był. Będzie miał ku temu bardzo dużą motywację, zwłaszcza, że podczas trwania igrzysk ma się urodzić jego drugie dziecko. Jeśli mu się uda, to jego sponsor – firma odzieżowa, uszyje dla niego specjalną kurtkę. Jeśli nie, będzie przez jeden dzień pracował u nich jako sprzedawca. 
Szansa na medal 98%, złoto 60%

LUKÁŠ KRPÁLEK
Dyscyplina: judo

Dziennik szacuje, że Krpálek ma duży potencjał, aby stać się medalistą olimpijskim. W końcu jest mistrzem świata juniorów z roku 2008 i 2009. Dodatkowo motywuje go niepowodzenie podczas ostatnich Mistrzostw Europy 2012, na których odpadł po czternastu sekundach. 
Szanse na medal 60%, na złoto 30%

JAROSLAV KULHAVÝ
Dyscyplina: rower górski, cross country

Ten sezon nie zachwyca tak , jak ubiegłoroczny, kiedy zdobył mistrzostwo świata i Puchar Świata, dzięki którym zajął drugie miejsce w ankiecie „Sportowiec roku”. Pomimo tego jest on znowu w doskonałej formie.
Szanse na medal 60%, na złoto 35%.

MIROSLAVA KNAPKOVÁ
Dyscyplina: wioślarstwo, skif

Na olimpiadę jedzie jako mistrzyni świata z ubiegłego roku, na który to tytuł długo pracowała. W Pekinie była piąta, w Atenach czwarta. Może właśnie to teraz przyszedł jej czas na medal?
Szanse na medal 50%, na złoto 10%.

PETRA KVITOVÁ
Dyscyplina: tenis

Zdobywczyni Pucharu Federacji 2011 wraz z drużyną Czech, mistrzyni Wimbledonu 2011 w grze pojedynczej, zwyciężczyni Mistrzostw WTA 2011. Nie jest tajemnicą, że to na korcie czuje się najlepiej i w ubiegłym roku jej wielkoszlemowe zwycięstwo uplasowało ją na szczycie. Dzięki niej, po raz pierwszy od16 lat, Czechy mogą zdobyć medal w tej dyscyplinie.
Szanse na medal 55%, na złoto 15%.

VÍTĚZSLAV VESELÝ
Dyscyplina: lekkoatletyka, rzut oszczepem

Zdaniem dziennika „Sport” jest lekkoatletyczną kometą tego sezonu, która ma szansę zabłysnąć na olimpiadzie. Jest świeżo upieczonym mistrzem Europy i chociaż w Pekinie zajął ostatnie, dwunaste miejsce, to w tym roku bez problemu przekracza granicę osiemdziesięciu metrów i pokonał już światową czołówkę.
Szanse na medal 60%, na złoto 25%.

Podczas tych zawodów szanse Czechów na medal są największe:

28 lipca: strzelectwo sportowe – Kateřina Emmons (karabin pneumatyczny), kolarstwo- Roman Kreuziger (zawody szosowe),
29 lipca: strzelectwo sportowe – Lenka Marušková (pistolet pneumatyczny),
31 lipca: strzelectwo sportowe – Jan Sychra, Jakub Tomeček (skeet), kajakarstwo górskie slalom – Stanislav Ježek (C1),
1 sierpnia: strzelectwo sportowe – Lenka Marušková (pistolet sportowy), kajakarstwo górskie slalom – Vavřinec Hradilek (K1),
2 sierpnia: judo – Lukáš Krpálek (do 100 kg), kajakarstwo górskie slalom – Jaroslav Volf, Ondřej Štěpánek (C2) i Štěpánka Hilgertová (K1),
3 sierpnia: wioślarstwo- Ondřej Synek (skif), strzelectwo sportowe – Martin Podhráský (pistolet szybkostrzelny),
4 sierpnia: wioślarstwo – Miroslava Knapková (skif), tenis – Petra Kvitová (singiel), Tomáš Berdych, Radek Štěpánek (debel), strzelectwo sportowe – Kateřina Emmons (karabin małokalibrowy trzy postawy),
5 sierpnia: tenis – Tomáš Berdych (singiel), Petra Kvitová, Radek Štěpánek (mikst), Lucie Hradecká, Andrea Hlaváčková (debel),
6 sierpnia: strzelectwo sportowe – David Kostelecký, Jiří Lipták (trap), żeglarstwo- Veronika Fenclová (Laser Radial), lekkoatletyka – Jiřina Ptáčníková (skok o tyczce),
7 sierpnia: lekkoatletyka – Jaroslav Bába (skok wzwyż),
8 sierpnia: lekkoatletyka – Denisa Rosolová, Zuzana Hejnová (400 m przez płotki), BMX – Romana Labounková, siatkówka plażowa – Kristýna Kolocová, Markéta Sluková,
9 sierpnia: lekkoatletyka – Barbora Špotáková (rzut oszczepem), kajakarstwo – K4 mężczyźni 1000 m, pływanie – Jana Pechanová (maraton 10 km),
11 sierpnia: pięciobój nowoczesny – David Svoboda, koszykówka – kobiety, rowery górskie – Kateřina Nash, lekkoatletyka – Vítězslav Veselý (rzut oszczepem),
12 sierpnia: rowery górskie – Jaroslav Kulhavý.

[Oprac. Ewa Gajewska]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress