Obawy, nadzieje i rozczarowania. Nastroje w Czechach przed Euro 2012

Czeska reprezentacja podczas zgrupowania w Austrii | fot. www.fotbal.cz

Na kilka dni przed rozpoczęciem Euro, Czesi martwią się o stan zdrowia kapitana drużyny narodowej Tomáša Rosickiego

We wtorek do władz UEFA oficjalnie wysłano spis członków reprezentacji narodowych. Do końca nie było pewne, czy na liście znajdzie się wybrany na kapitana drużyny Tomáš Rosický. Piłkarz borykał się z kontuzją łydki, przez co nie mógł brać udziału we wszystkich treningach drużyny przed mistrzostwami. Trener reprezentacji Michal Bílek wierzy, że kapitan do czasu rozpoczęcia Euro 2012 odzyska pełnię sił. Dla Czechów kontuzja Rosickiego jest złą wróżbą. Czechom podczas ostatnich Mistrzostw Europy 2008, ze względu na kontuzję Rosickiego, nie udało się nawet wyjść z grupy. Nad zdrowiem kapitana czuwa znany fizjoterapeuta gwiazd sportu Pavel Kolář.

Zaskoczeniem były ostatnie decyzje selekcjonera o zmianach w czeskim składzie. Otóż w niedzielę, 27 maja podczas zgrupowania w austriackim Bad Waltersdorfu, trener reprezentacji nieoczekiwanie wykluczył z drużyny rezerwowego obrońcę Daniela Pudila. Na jego miejsce wybrał gracza z Pilzna, Vladimíra Daridę. Zmianę tę trener tłumaczy stanem zdrowia Pudila ─ według trenera, nie jest on w szczytowej formie. Rozczarowania doświadczyło także kilku innych kandydatów, którzy mieli wyraźny udział w sukcesie i awansie Czech do ME. Do zmian doszło krótko przed zamknięciem list zgłoszeniowych członków reprezentacji. Trener twierdzi, że dla niego ważne jest, aby wybrać takich graczy, którzy reprezentacji pomogą najbardziej.

Czesi na tegorocznych ME razem z Grecją, Rosją i Polską znajdują się w grupie A. Pierwszy mecz Grecja-Polska rozegrany będzie już 8. czerwca o godz. 18:00 na Stadionie Narodowym. Tego samego dnia o godz. 20:45 we Wrocławiu Czesi zmierzą się z Rosją. Mecz Czechy-Polska odbędzie się dnia 16 czerwca o godz. 20:45 na murawie wrocławskiego stadionu.

Warto dodać, że przedostatnią „próbą generalną” drużyny narodowej Czech był rozegrany w Austrii mecz Czechy-Izrael (w trakcie tego spotkania wykluczony z kadry Pudil otrzymał czerwoną kartkę). Mecz zakończył się wynikiem 2:1 dla podopiecznych Michala Bílka. Ostatni mecz przyjacielski przed ME Czesi rozegrają w najbliższy piątek z Węgrami.

W sondażach Czesi na Mistrza Europy obstawiają Hiszpanię. Według nich, na drugim miejscu znajdą się Niemcy, później Holandia, a za nią uplasuje się ich reprezentacja narodowa.

[Anna Musioł]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress