W Warszawie promocja czeskiego numeru „Karty”: dyskusja, film i pokaz slajdów [zapowiedź]

„Czym jest ich znak 77 – wobec naszego 44″ to temat dyskusji, która 21 stycznia odbędzie się w Warszawie z okazji wydania 77. numeru kwartalnika historycznego „Karta”. Najnowszy numer magazynu po części poświęcony jest Czechom. Można w nim znaleźć m.in. ciekawą dyskusję pomiędzy Milanem Kunderą i Vaclavem Havlem o wydarzeniach praskiej wiosny i ocenie czeskich dziejów.

Karta z numerem 77 ma być czeska – to nasza prosta powinność. Powstając równo pięć lat po praskich imiennikach, wybieraliśmy tytuł, świadomie się do nich odwołując. Byli wzorcem opozycji duchowej, intelektualnej. Potem nie raz na tych łamach sprawdzaliśmy różnice między Polakami a Czechami, patrząc też z ich strony na wspólną historię i na to, jak nas z nimi dzieliła granica. A teraz, gdy do tytułu doszedł w numerze ich znak, próbujemy wprost oddać im głos” – czytamy we wstępie Zbigniewa Gluzy.

W spotkaniu promocyjnym, które poprowadzi Mariusz Surosz udział wezmą: Petruška Šustrová (czeska publicystka, tłumaczka, rzeczniczka Karty 77), Petr Janyška (dyrektor Czeskiego Centrum, tłumacz i dziennikarz) oraz Zbigniew Gluza (prezes Ośrodka Karta, redaktor naczelny „Karty”).

To nie wszystkie atrakcje, jakie czekają tego wieczoru gości podczas wieczoru w warszawskim Domu Spotkań z Historią. Sympatycy czeskiej kultury będą mieli okazję zobaczyć pokaz niezwykłych slajdów z największego na południu Czech atelier fotograficznego rodziny Šechtlów. Po dyskusji odbędzie się projekcja filmu „Ucho” w reżyserii Karla Kachyni, który należy do najciekawszych obrazów Czechosłowackiej Nowej Fali. „Ucho” to jeden z najlepszych i najbardziej wstrząsających czeskich filmów o praktykach władzy komunistycznej i lęku obywateli przed wszechobecną służbą bezpieczeństwa. Zrealizowany w czasie odwilży w 1969 roku, nie zdążył wejść do kin. Na ekrany trafił po przeszło 20 latach, w 1990 roku. Został nominowany do Złotej Palmy w Cannes.

Spotkanie odbędzie się 21 stycznia 2014 r. (wtorek) o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią przy ulicy Karowa 20 w Warszawie. Wszyscy goście otrzymają w prezencie 77. numer „Karty”.

[łg]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress