„Ostrava jest blisko. Co po protestach anty-romskich w Czeskiej Republice?” – brzmi tytuł dyskusji, na którą w najbliższą środę (22 stycznia) o godz. 18 zaprasza cieszyński oddział Krytyki Politycznej, W spotkaniu, które odbędzie się w Świetlicy KP przy Moście Przyjaźni (Cieszyn, Zamkowa 1) wezmą udział: ostrawski działacz społeczny Imrich Horvát, psycholożka prowadząca badania na temat antyromskich nastrojów w Czechach Zuzana Brodilová oraz ostrawski działacz społeczny Ondřej Marek. Dyskusja prowadzona przez Agnieszkę Muras z Krytyki Politycznej będzie tłumaczona na język polski.
Czy w tej chwili można mówić o współpracy czeskich organizacji na rzecz wsparcia ofiar ataków na tle etnicznym? Czy wydarzenia, które miały miejsce u naszych sąsiadów czegokolwiek mogą nas nauczyć? W jakim kierunku zmierza polityka władz Czeskiej Republiki wobec mniejszości romskiej? Czy mamy prawo, a może obowiązek zajmować stanowisko w tej sprawie? To główne tematy środowej dyskusji.
Celem organizatorów spotkania jest włączenie tematu antyromskich nastrojów w Czechach w obieg polskiego dyskursu medialnego, który – w ich ocenie – pomija doniesienia dotyczące sytuacji mniejszości romskiej w Republice Czeskiej.
Przeczytaj nasze ostatnie publikacje o sytuacji Romów w Czechach i na Słowacji:
– Słowacja skręca ostro w prawo – Daniela Wołos i Łukasz Grzesiczak o sukcesie wyborczym słowackiego nacjonalisty Mariana Kotleb, który głosi antyromskie hasła.
– Czeska bajka – między panem a chamem. Rozmowa z Václavem Burianem – Łukasz Grzesiczak rozmawia z czeskim wydawcą i redaktorem magazynu „Listy” Václavem Burianem, który mówi o bagatelizowaniu wątku romskiego podczas wyborów prezydenckich w Czechach.
– Romowie twarzami miasta w teledysku do utworu „To jest Brno”. W Internecie zawrzało – Ewa Gajewska pisze o kontrowersjach związanych z teledyskiem, w którym Romowie, stali się twarzami reprezentującymi miasto.
[łg]