W cieszyńskiej Krytyce Politycznej o antyromskich nastrojach w Czechach [zapowiedź]

„Ostrava jest blisko. Co po protestach anty-romskich w Czeskiej Republice?” – brzmi tytuł dyskusji, na którą w najbliższą środę (22 stycznia) o godz. 18 zaprasza cieszyński oddział Krytyki Politycznej, W spotkaniu, które odbędzie się w Świetlicy KP przy Moście Przyjaźni (Cieszyn, Zamkowa 1) wezmą udział: ostrawski działacz społeczny Imrich Horvát, psycholożka prowadząca badania na temat antyromskich nastrojów w Czechach Zuzana Brodilová oraz ostrawski działacz społeczny Ondřej Marek. Dyskusja prowadzona przez Agnieszkę Muras z Krytyki Politycznej będzie tłumaczona na język polski.

Czy w tej chwili można mówić o współpracy czeskich organizacji na rzecz wsparcia ofiar ataków na tle etnicznym? Czy wydarzenia, które miały miejsce u naszych sąsiadów czegokolwiek mogą nas nauczyć? W jakim kierunku zmierza polityka władz Czeskiej Republiki wobec mniejszości romskiej? Czy mamy prawo, a może obowiązek zajmować stanowisko w tej sprawie? To główne tematy środowej dyskusji.

Celem organizatorów spotkania jest włączenie tematu antyromskich nastrojów w Czechach w obieg polskiego dyskursu medialnego, który – w ich ocenie – pomija doniesienia dotyczące sytuacji mniejszości romskiej w Republice Czeskiej.

Przeczytaj nasze ostatnie publikacje o sytuacji Romów w Czechach i na Słowacji:

Słowacja skręca ostro w prawo – Daniela Wołos i Łukasz Grzesiczak o sukcesie wyborczym słowackiego nacjonalisty Mariana Kotleb, który głosi antyromskie hasła.
Czeska bajka – między panem a chamem. Rozmowa z Václavem Burianem – Łukasz Grzesiczak rozmawia z czeskim wydawcą i redaktorem magazynu „Listy” Václavem Burianem, który mówi o bagatelizowaniu wątku romskiego podczas wyborów prezydenckich w Czechach.
Romowie twarzami miasta w teledysku do utworu „To jest Brno”. W Internecie zawrzało – Ewa Gajewska pisze o kontrowersjach związanych z teledyskiem, w którym Romowie, stali się twarzami reprezentującymi miasto.

[łg]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress