Nowa audycja o Europie Środkowej w radiowej Jedynce. Rusza „Wyszehradio”

grupa-wyszehradzka

Grupa Wyszehradzka została powołane w 1991 roku przez trzy państwa (Polskę, Węgry i Czechosłowację) tworzące tzw. Trójkąt Wyszehradzki.  Od 1 stycznia 1993 r. (po rozpadzie Czechosłowacji) członkami grupy są Czechy, Polska, Słowacja i Węgry.

W noworoczną niedzielę 1 stycznia o godz. 20.30 na antenie radiowej Jedynki zadebiutuje cykliczna audycja „Wyszehradio” powstająca przy współpracy Polskiego Radia z nadawcami publicznymi krajów Grupy Wyszehradzkiej. Wspólny projekt ma na celu promowanie wiedzy o kulturze, społeczeństwie i zagadnieniach polityczno-gospodarczych.

Bohaterem premierowej audycji „Wyszehradio” będzie Sándor Petőfi – jeden z najsłynniejszych węgierskich poetów epoki romantyzmu, którego rocznica urodzin przypada właśnie 1 stycznia. W reportażu, przygotowanym we współpracy z węgierskim nadawcą publicznym – Radiem Kossuth słuchacze odwiedzą rodzinną miejscowość Sándora Petőfiego – Kiskőrös, w którym zlokalizowane jest interaktywne muzeum poświęcone jego poematowi pt. „Wojak Janosz”. Ponadto w audycji pojawią się rozmowy o polsko–węgierskiej historii, a także wspomnienie roku 2016 – roku Solidarności Polsko-Węgierskiej i wspólnie obchodzonych uroczystości m.in. sześćdziesiątych rocznic Poznańskiego Czerwca i Powstania Węgierskiego.

Na koniec programu słuchacze przeniosą się do Bratysławy. Słowacja bywa postrzegana przez ekspertów jako kraj najbardziej zainteresowany – spośród krajów Grupy Wyszehradzkiej – współpracą z Federacją Rosyjską. Niekiedy nawet jako kraj o nastawieniu prorosyjskim. Na pytanie, jak jest naprawdę postara się odpowiedzieć red. Krzysztof Renik. Będzie to również symboliczna klamra programu „Wyszehradio”, ponieważ matka bohatera audycji Sándora Petőfiego pochodziła właśnie ze Słowacji.

Audycja „Wyszehradio” jest wynikiem rozwoju współpracy radiofonii publicznych krajów Grupy Wyszehradzkiej, zapoczątkowanej przez prezes Polskiego Radia dr Barbarę Stanisławczyk podczas jej spotkań z przedstawicielami nadawców publicznych z Węgier, Czech i Słowacji.

– Polskie Radio zaproponowało tworzenie wspólnego programu dla państw Grupy. Wydaje się, że nasze społeczeństwa za mało o sobie wiedzą. Chcemy informować o tym, co dzieje się w krajach członkowskich. Współpraca ma na celu promowanie wiedzy o kulturze, społeczeństwie i zagadnieniach polityczno-gospodarczych naszych krajów. Jesteśmy bardzo skoncentrowani na kulturze zachodniej, na muzyce zachodniej, a za mało wiemy o tych twórcach i artystach, którzy żyją, pracują i tworzą w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Mamy wspólne cele i projekty, które chcemy razem realizować, ale również problemy, które musimy razem rozwiązywać. Program „Wyszehradio” będzie emitowany w językach ojczystych krajów Grupy. Każde radio będzie w swoim zakresie produkować audycje we własnym języku przy udziale korespondentów i dziennikarzy zaprzyjaźnionych stacji – powiedziała prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk zapowiadając powstanie nowej audycji.

Wyszehradio można słuchać na antenie radiowej Jedynki w każdą niedzielę w godz. 20.30–21.00.

[łg, materiały prasowe]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress