Warsztaty z Monumentem Chrystusa Króla w tle. Trwa Międzynarodowy Program Rezydencji Artystycznych w Poznaniu

Uczestnicy warsztatów pod Pomnikiem Chrystusa Króla w Świebodzinie|(materiał promocyjny organizatora)

W lipcu rozpoczęła się letnia edycja Międzynarodowego Programu Rezydencji Artystycznych w Poznaniu. Na zaproszenie Stowarzyszenia Nastawnia, przez trzy miesiące rezydentami są: Veronika Tzekova z Bułgarii i Patrik Kovačovský ze Słowacji. W trakcie paneli dyskusyjnych, warsztatów artystycznych, wystaw i instalacji, polscy artyści wymienią doświadczenia i umiejętności z zagranicznymi twórcami. To doskonała okazja dla powstania nowych projektów i wzajemnych inspiracji.   

Veronika Tzekova w ostatnich latach większość projektów realizowała w przestrzeni miejskiej wykorzystując schematy różnych gier i zabaw. Podczas rezydencji w Poznaniu zaprezentuje swój najnowszy projekt Challenged Games, będący subtelną zabawą z widzami. Angażując ich do nieistniejącej gry, artystka chce zachęcić do interakcji społecznej i zastanowienia się nad obowiązującymi normami. Niektóre spośród znanych reguł poddaje modyfikacjom, pobudza umysły graczy i wyzwala ich z monotonii. Rzuca wyzwanie schematom i rutynie. Jej poznański projekt będzie się skupiał m.in. na zasadach piłki nożnej.

Patrik Kovačovský mieszka na stałe w Bratysławie. Wykłada na tamtejszej Academy of Fine Arts and Design, jednocześnie pełniąc funkcję dyrektora Pracowni Rzeźby w Architekturze. Prowadzi również wykłady na uniwersytecie w Pradze, na temat sztuki współczesnej „bloku wschodniego”, których uczestnicy wywodzą się z państw Grupy Wyszehradzkiej lub z nimi współpracujących. Prace artysty można było zobaczyć na międzynarodowych wystawach indywidualnych i zbiorowych, takich jak: Documenta X w Kassel, Expo 2000 w Hanowerze, Film Biennale w Paryżu. Jego twórczość jest bardzo złożona. Sięga po różnorodne środki wyrazu: fotografię, film, instalację, kolaż, formy malarskie oraz rzeźbę. W poznańskim projekcie chce skonfrontować ze sobą różne sposoby porozumiewania się przez media artystyczne oraz stworzyć sieć relacji pomiędzy polskimi i słowackimi artystami. Taki jest zresztą główny cel jego pobytu w Poznaniu – trwała relacja z lokalnym środowiskiem artystycznym oraz stworzenie video, które je przedstawi. Jednocześnie będzie realizować projekt dotyczący pamięci miejsc i osób, które są z nimi związane „Recalling and Forgetting”.

Kovačovský zaprosił do współpracy artystów, kuratorów oraz teoretyków sztuki. W ubiegłą środę poprowadził warsztaty wyjazdowe “Video Trip” w Świebodzinie. Uczestnicy przy pomocy różnych form i technik realizacji, starali się uchwycić jeden temat – Monument Chrystusa Króla.
– Studenci mieli okazję przekonać się jak rzeźba funkcjonuje w zestawieniu z ludźmi, którzy tam przyjeżdżają. Warsztaty miały jednak charakter świecki. Chodziło o zmierzenie się z monumentem przy pomocy różnych form wyrazu – mówi Adrian Kuciński ze Stowarzyszenia Nastawnia.
Wideo dokumentacja z tego starcia zostanie zaprezentowana podczas wystawy finałowej w GM Arsenał.

We wrześniu z różnych materiałów przyniesionych przez uczestników warsztatu  powstanie instalacja „Pasożyta miejskiego”, którego żywicielem będzie tkanka miejska. Od inwencji uczestników zależy gdzie się „posili”. Najlepszą okazją do dyskusji będzie „Sesja krytyczna”, w której udział wezmą oprócz rezydentów wybrani poznańscy artyści. Każdy z nich przedstawi swoją działalność podczas 15-minutowej prezentacji. Wystawa finałowa rezydentów rozpocznie się 12-go września i potrwa dziesięć dni.

Projekt organizowany jest przez Stowarzyszenie Nastawnia w ramach Międzynarodowego Programu Rezydencji Artystycznych  i dofinansowany  przez Urząd Miasta Poznania, Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.

Więcej informacji na stronie: http://m-pra.org/

Ewa Gajewska

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress