XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Czeski Krumlov rozpoczęty. Potrwa do 18 sierpnia

Koncert słynnego rosyjskiego barytona Dmitrija Chworostowskiego spotkał się z wielkim zainteresowaniem publiczności. Wśród słuchaczy byłe prezydent Vaclav Klaus | fot. materiał organizatora

Jedno z najpiękniejszych europejskich miast, wpisany na listę UNESCO Czeski Krumlov, zaprasza na XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny. Do 18 sierpnia zaprezentowane zostaną różne gatunki muzyki od XV do XXI wieku, w wykonaniu najwybitniejszych artystów z całego świata. W przeszłości na festiwalu wystąpiły takie gwiazdy jak: Placido Domingo, Ramón Vargas i José Cura, który w tym roku wystąpi ponownie w głównej roli „Komediantów” Leoncavallo.

Cykl koncertów rozpoczął w piątek występ głównej gwiazdy tegorocznego festiwalu, słynnego rosyjskiego barytona – Dmitrija Chworostowskiego. Od początku swojej kariery jest on ceniony za głos i muzykalność, o czym świadczą występy w najlepszych salach koncertowych świata, takich jak Metropolitan Opera, Covent Garden czy La Scala. W Krumlovie zaprezentował wybrane utwory ze swojego bogatego repertuaru operowego. Koncert był transmitowany na żywo przez Radio Czeskie. Wczorajszy dzień należał do skrzypka Vaclava Hrudečka, który obchodził okrągły jubileusz 60 urodzin. Z tej okazji podczas koncertu towarzyszył mu Valery Oistrakh, wnuk wirtuoza i nauczyciela Hrudečka – Davida Oistrakha.

Festiwal gatunkowo ukierunkowany jest na muzykę klasyczną, jazz, folk, folklor, muzikale i operę, ale nie zabraknie na nim także akcentów współczesnych. Najważniejszą tego typu propozycją jest projekt kompozytora i dyrygenta Tolga Kashifa – The Queen Symphony. To kompozycja oparta na 12 utworach zespołu m.in.: Bohemian Rapsody, Radio Ga Ga, We Will Rock You, We Are the Champions. Uwagę publiczności z pewnością przyciągnie wieczór bałkański, podczas którego wystąpi Boban i Marko Marković Orkestar, znany również z koncertów w Polsce. Jego utwory pojawiły się w filmach Emira Kusturicy, współpracował też z Ivą Bittovą. Tego wieczoru na scenie pojawi się jeszcze grupa Džezvica, grająca tradycyjny bałkański folklor. Interesująco zapowiada się także koncert dziesięciu z najlepszych trębaczy świata „Ten of the Best”, pod przewodnictwem Otto Sautera.

Osią programu festiwalu są – jak co roku – koncerty muzyki klasycznej, takie jak występ fenomenalnego pianisty Konstantina Scherbakova. Dopełnieniem jego formuły będzie cykl koncertów kameralnych, w ramach których zaprezentuje się wiolonczelista Jiří Bárta, skrzypek Bohuslav Matoušek, zespół Musica Florea czy Kaprálová kvartet. Wśród wykonawców nie zabraknie też artystów z Polski. Na zamku wystąpi Grupa MoCarta, która w niekonwencjonalny sposób łączy muzykę poważną z kabaretem.

Uroczysty koncert zamykający festiwal zaproponuje kompozycje w wykonaniu czterech tenorów The Canadian Tenors. Połączenie popu i klasyki w ich charyzmatycznym wykonaniu, zjednało im już rzesze fanów na całym świecie. Mogą się pochwalić współpracą z takimi artystami jak: Celine Dion, Paul McCartney, Sheryl Crow i Neil Young. Na swoim koncie mają platynowe płyty wydawane w całym świecie i szereg międzynarodowych nagród. O tym jak bardzo są popularni, może zaświadczyć krótki film promocyjny.

Tegoroczny festiwal wstępuje do trzeciej dekady swojego istnienia z programem potwierdzającym jego bardzo wysoki poziom i przywiązanie do tradycji. To najdłuższy w Czechach letni przegląd muzyczny, odbywający się w najbardziej atrakcyjnych miejscach miasta i jego okolicach. Specyfiką tego miejsca jest niewielka ilość zadaszonych pomieszczeń. Organizatorzy zapewniają jednak, że koncerty będą się odbywać niezależnie od pogody. Jeśli nie będzie ona sprzyjać, przygotowali dla publiczności peleryny i koce. Festiwal doczekał się w tym roku swojego klubu. W przerwach między koncertami artyści i uczestnicy będą się mogli spotykać i dzielić wrażeniami w FESTI: BARZE.

Program festiwalu dostępny jest na stronie:
http://www.festivalkrumlov.cz/

[Ewa Gajewska]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress