W Cieszynie powstanie klubokawiarnia ku czci Kornela Filipowicza

Kornel_Filipowicz

Kornel Filipowicz podczas spotkania autorskiego w Andrychowie | fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Andrychowie

Cieszyn to najbardziej czeskie miasto w Polsce, częsty przystanek w drodze do Czech, miejsce wielu polsko-czeskich wydarzeń kulturalnych. Nic więc dziwnego, że ucieszyła nas ta informacja. Nad Olzą w miejsce pijackiej mordowni powstanie klubokawiarnia.

Pomysłodawczynią tego nowego miejsca na kulturalnej mapie Cieszyna jest Mariola Sznapka, aktywistka kulturalna, popularyzatorka spuścizny poety, pisarza i nowelisty Kornela Filipowicza. Autor książki „Opowiadania cieszyńskie” dorosłe życie związał z Krakowem, ale swoją młodość spędził nad Olzą, gdzie później często wracał m.in. ze swoją życiową partnerką Wisławą Szymborską. W 2010 roku Kornel Filipowicz doczekał się swojej retrospektywy w ramach przeglądu filmowego Kino na Granicy.

Klubokawiarnia powstanie w miejscu baru Kufelek, który mieścił się przy ulicy Sejmowej (boczna od Głębokiej) w Cieszynie. Nowy najemca, który wygrał konkurs ofert ogłoszony przez ZBM, planuje w tym miejscu stworzyć kawiarnię, księgarnię i antykwariat. – Ma to być miejsce pełne książek, antycznego wystroju i nawiązań do literatury polskiej i światowej. Miejsce, w którym będzie można odpocząć, ale tez czegoś się dowiedzieć, nauczyć, czymś zainspirować. Najemca planuje, aby dominował w tym miejscu zapach książek, dobrej kawy, aromatycznej herbaty – powiedziała lokalnemu portalowi Gazetacodzienna.pl Elżbieta Domagała, prezes ZBM.

Informacja o powstaniu klubokawiarni w Cieszynie spotkała się z entuzjazmem ze strony mieszkańców i ludzi kultury. „Kochana, wspaniale, gratuluję! Tak pięknie dbasz o grób pana Kornela i pamięć o nim – to wielkie i piękne wyzwanie” – napisała na portalu społecznościowym Renata Putzlacher, poetka i tłumaczka literatury czeskiej. „Podziwiam, cieszę się, życzę wytrwałości, przyjadę” – zapowiedziała popularna pisarka Marta Fox.

Kawiarnia ma promować czytelnictwo. Mają się tu odbywać spotkania kulturalne, wieczory poetyckie i wernisaże.

Trzymamy kciuki!

[łg]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress