„Gdyby chcieć opisać festiwal w Karlowych Warach jednym zdaniem, można by stwierdzić, że to wrocławskie Nowe Horyzonty w rozmiarze XXL” – pisze Piotr Czerkawski w podsumowaniu 52. Festiwalu w Karlowych Warach. Nagrodę główną otrzymała czesko-słowacka produkcja „Křižáček” w reżyserii Vaclava Kadrnki z Karelem Rodenem w roli głównej.
Czesi pracują nad adaptacją „Malowanego ptaka” Kosińskiego. Za kasę czeską, słowacką i ukraińską. Polacy odmówili wsparcia
– Dwa razy wnioskowaliśmy do PISF o wsparcie dla filmu. Odmawiano nam – mówi w wywiadzie opublikowanym w „Wyborczej” czeski reżyser Václav Marhoul, który przygotowuje ekranizację powieści Jerzego Kosińskiego „Malowany ptak”. Film, który finansują Czesi, Słowacy i Ukraińcy do czeskich kin trafi we wrześniu 2019 roku. Część zdjęć zaplanowano w Polsce, na ekranie zobaczymy także polskiego aktora Lecha Dyblika. Václav Marhoul widzi w powieści Kosińskiego „uniwersalny dramat”. – Ta historia wymusza stawianie samemu sobie trudnych pytań i znajdowanie na nie często bolesnych odpowiedzi. Dla każdego artysty praca nad takimi tematami jest wyzwaniem życia – mówi w wywiadzie.
W Pradze zakażą AirBnB?
„Stowarzyszenie Lokatorów Republiki Czeskiej wezwało władze Pragi, aby zainteresowały się działalnością osób, które wynajmują mieszkania w serwisie AirBnB” – pisze „Wyborcza”. Przewodniczący stowarzyszenia Milan Taraba przekonuje, że łamią one prawo budowlane (lokale zostały odebrane jako mieszkania, a nie quasi-hotele), pogarsza się sytuacja mieszkaniowa w budynkach, gdzie wynajmowane są takie lokale. Zwraca także uwagę na fakt, że przez wynajem mieszkań krótkoterminowych z rynku znikają mieszkania, które mogliby wynająć długoterminowi najemcy. Jego zdaniem przez ten proceder niebezpiecznie wyludnia się centrum Pragi. Czy za Pragą pójdą polskie miasta?
Polacy szukają czeskiej pohody z kuflem w ręce
„Republika Czeska to (…) wymarzone miejsce dla birofilów, którzy mają do odwiedzenia prawie 400 browarów produkujących narodowy napój Czechów” – pisze w tekście „W poszukiwaniu pohody” Marcin Mońka , publicysta, a prywatnie wielbiciel czeskiego piwa i jego znawca. I dodaje: „To także jedna z motywacji podróżnych – grupy miłośników piwa organizują kilkudniowe wypady i codziennie spędzają czas w innej manufakturze, specjalizującej się w wytwarzaniu znakomitych lagerów czy pilznerów. Takie wycieczki wspaniale łączą się z poznawaniem regionów, miast i miasteczek znajdujących się na trasie. Czeski Raj, Mikulov, Czeski Krumlov, Telc, Trebic, Holašovice, Kutna Hora – to wszystko miejsca, w których coraz częściej można usłyszeć język polski”.
Na wakacyjną robotę tylko do Czech
„Czechy to eldorado wakacyjnej pracy dla Polaków. Zarobki między 22,6 a 31,5 zł za godzinę” – pisze „Strefa biznesu” powołując się na badania Work Service.
Czesi z najmniejszym bezrobociem w UE
W maju 2017 r. stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 9,3 proc. Polska zajęła 6. miejsce w zestawieniu 28 krajów Unii Europejskiej pod względem bezrobocia. Najmniejsze bezrobocie jest w Czechach (3 proc.), a największe w Grecji.
Karlowe Wary czyli Nowe Horyzonty w wersji XXL
Gdyby chcieć opisać festiwal w Karlowych Warach jednym zdaniem, można by stwierdzić, że to wrocławskie Nowe Horyzonty w rozmiarze XXL – pisze Piotr Czerkawski w podsumowaniu 52. Festiwalu w Karlowych Warach. Nagrodę główną otrzymała czesko-słowacka produkcja „Křižáček” w reżyserii Vaclava Kadrnki z Karelem Rodenem w roli głównej.
Śmierć w erze Facebooka
Dwie Czeszki wybrały się na wycieczkę autem, postanowiły na żywo nadawać relację wideo ze swojego wyjazdu. Doszło do tragicznego wypadku, który zobaczyli internauci na całym świecie. Jedna z nich zginęła na miejscu.
[Łukasz Grzesiczak]
Dzięki dla Brand24 za bezpłatne użyczenie narzędzia, bez którego to podsumowanie by nie powstało.