Kiedy Czech odmówi piwa? Przegląd najciekawszych tekstów o Czechach w polskich mediach [26.06-2.07]

Petr Hruska

Poeta Petr Hruška był gościem Festiwalu Miłosza w Krakowie. W wywiadzie opublikowanym w „Wyborczej” zachwycał się polską wódką | fot. Katarzyna Kukiełka

„Ja tym razem wyjadę. Dzień przed zamknięciem granic. Do Czech. Miłość narodu ma granice” – pisze na swoim blogu polityk Andrzej Celiński w tekście, w którym krytykuje rządy Prawa i Sprawiedliwości. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w kraju rządzonym wkrótce przez Andreja Babiša zatęskniłby za Jarosławem Kaczyńskim. Czytelnikom portalu Novinka.pl prezentujemy przegląd najciekawszych tekstów o Cechach opublikowanych w polskich mediach od 26 czerwca do 2 lipca. 

Polscy górnicy w czeskich kopalniach stracą pracę?

Polscy górnicy pracują w czeskich kopalniach, ale wkrótce może nie być już dla nich pracy – pisze „Wyborcza”. „W Kopalniach Ostrawsko-Karwińskich pracuje 1,8 tys. Polaków. Górnicy z Polski zaczęli masowo podejmować pracę w czeskich kopalniach na początku tego wieku. Większość z nich ma opinię dobrych i sumiennych pracowników”. Coż z tego, skoro OKD ma kłopoty finansowe. Spółka poinformowała, że planuje zwolnienie nawet 6 tys. pracowników. W maju zeszłego roku sąd w Ostrawie ogłosił jej upadłość. Spółka ogłosiła, że zamknie wszystkie kopalnie. Teraz przejęło ją państwo. Niektóre kopalnie już zamyka, ostatnia ma działać do 2023 roku.

Czechy – Polska. Do przerwy znów prowadzą Czesi

Czesi znów zawstydzili Polaków – pisze „naTemat”. Tym razem infrastrukturą sportową w Karkonoszach. Ogromna ścieżka wśród drzew zostanie otwarta już w wakacje w Karkonoszach. Niestety, po czeskiej stronie. Podobna budowla na południu tego kraju przyciąga 20 tys. turystów rocznie. Dlaczego na taką atrakcję nie możemy liczyć w Polsce? Różnicę w polskiej i czeskiej infrastrukturze widać gołym okiem.

Czesi będą strzelać. Polska prawica jest wniebowzięta

Czeski parlament zmienia prawo, a Czesi mogą teraz strzelać do terrorystów – pisze RadioZet.pl. Obecnie w Czechach zarejestrowanych jest ponad 800 tysięcy sztuk broni palnej, jednak jej spora część to egzemplarze muzealne.

Jak z Wrocławia dostać się do Pragi?

Ile jedzie się samochodem z Wrocławia do Pragi? Dziennikarze Gazety Wyborczej w Wrocławia jechali cztery godziny i 10 minut.

Andrzej Celiński chce udać się na polityczną emigrację do Czech. Kiedy wróci?

„Ja tym razem wyjadę. Dzień przed zamknięciem granic. Do Czech. Miłość narodu ma granice” – pisze na swoim blogu polityk  Andrzej Celiński w tekście, w którym krytykuje rządy Prawa i Sprawiedliwości. Z całą sympatią do pana Andrzeja, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w kraju rządzonym wkrótce przez Andreja Babiša zatęskniłby za Jarosławem Kaczyńskim.

Seksizm po czesku

Czeska elektrownia nuklearna w Temelinie w dość nietypowy sposób wyłonienia przyszłe stażystki. O całej sprawie pisze Gazeta.pl. Upraszczając – sprawdzianem kompetencji miał być… konkurs bikini, a w roli rekruterów zostali postawieni internauci. Po krytyce jaka spadła na firmę, ta zaproponowała dwutygodniowy staż wszystkim uczestniczkom konkursu.

Kiedy Czech odmówi piwa i co sądzi o Polsce?

Nie ma lepszego połączenia ponad polską wódkę i piwo, ale i samo polskie piwo jest dobre – mówi czeski poeta Petr Hruška w wywiadzie opublikowanym w „Wyborczej”. I dodaje: – Wiem, że my, Czesi, często narzekamy na piwo z Polski, ale ja nie mam z tym problemu. Wy, Polacy, tylko dwóch rzeczy z piwem nie robicie dobrze: dajecie do niego czerwony lub zielony sok. Wtedy piwo przypomina bardziej koktajl, jakbym pił sex on the beach. No i mam problem z grzanym piwem. Grzane piwo? Na Boga, to nie uchodzi. Kiedyś poczęstowano mnie nim po literackim spotkaniu w Bielsku-Białej. Nie pomogło nawet, że był wtedy zimny listopad, byłem zrozpaczony. Piwo z sokiem i grzane to dwa przypadki, kiedy piwa odmawiam.

[Łukasz Grzesiczak]

Dziękujemy Brand24 za udostępnienie narzędzia, które pomogło nam w przygotowaniu tego zestawienia.

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
1 komentarz dla tego wpisuWyślij swoje
  1. Super! Cieszymy się bardzo, że mogliśmy pomóc jako Brand24 :)

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress