Prezydent na medal

Kolekcja składa się z ośmiu odznaczeń | fot. Martin Aaron Hořínek

Słyszeliście kiedyś o odznaczeniu Popielniczki, Białej Myszy albo Golonki? To satyryczne medale, które Martin Aaron Hořínek zaprojektował dla prezydenta Milosza Zemana.

Czeski artysta zaproponował satyryczne ordery, na które jego znaniem prezydent zasłużył. Powodem było zakłopotanie, jakie odczuwał podczas oglądania transmisji przyznawania odznaczeń państwowych.

– Do pomysłu zainspirowały mnie inicjatywy kolejnych artystów, na przykład Davida Černego czy Zohany alias Danieli Grohovej. Artyści zawsze byli zaangażowani. W swoich dziełach staramy się pokazać to, z czym nie zgadzamy się w społeczeństwie – tłumaczył swoją motywację serwisowi Lidovky.cz.

Kolekcja składa się z ośmiu satyrycznych medali wykonanych z modeliny. Noszą one mało zaszczytne nazwy, takie jak Order Kłamstwa czy Order Golonki. Często pojawia się motyw butelki. Trzyma ją biała mysz, na grzbiecie niesie różowy słoń, a Order Wirusa ma jej kształt. Jeden z medali został przyznany za tajne spotkanie w Lanach pod Pragą, podczas którego Zeman domagał się od „spiskowców” z Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej, odwołania prezesa ich partii – Bohuslava Sobotki. Kolejnego dnia władze ugrupowania posłusznie zagłosowały tak, jak sobie tego życzył Zeman. Pomimo zainicjowanego puczu, Sobotka zachował stanowisko.

Fikcyjne odznaczenia natychmiast zyskały popularność za pośrednictwem mediów społecznościowych. Zdjęcie udostępniali nie tylko dziennikarze, ale też organizacje obywatelskie i politolodzy.

– Byłem zadowolony ze wszystkich reakcji, także negatywnych. W tych kilku przypadkach zobaczyłem, jak głęboko jest jeszcze w ludziach zakorzeniony strach i chętniej tolerują cenzurę – podsumował Hořínek.

[eg]

 

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress