Prezydent-ateista będzie pielgrzymował

Były prezydent Republiki Czeskiej z przewodnikami górskimi podczas zeszłorocznej pielgrzymki| fot. www.mzv.cz

Prezydent Miloš Zeman zapowiedział, że podtrzyma tradycję swoich poprzedników i 10 sierpnia weźmie udział w dorocznej pielgrzymce na Śnieżkę – najwyższy szczyt w Republice Czeskiej i na Dolnym Śląsku.

Pielgrzymka na graniczną górę niegdyś bywała okazją do nieoficjalnych spotkań prezydentów Polski i Czech. Jej celem jest kaplica św. Wawrzyńca, patrona czeskich gór. Msza zostanie odprawiona przez prymasa kard. Dominika Dukę. W pielgrzymce weźmie udział również Václav Klaus, który co roku wspólnie z pielgrzymami z Czech, Polski oraz innych krajów wspinał się na Śnieżkę. W odróżnieniu od Zemana, który na szczyt wjedzie samochodem, były czeski prezydent po raz kolejny przyjdzie pieszo, ze swymi wnukami.

Tradycyjna Pielgrzymka Świętego Wawrzyńca na szczyt Śnieżki została wznowiona na początku lat 90. Wcześniej tego typu wydarzenia były zabronione w obu krajach przez władze komunistyczne. Każdego roku, dziesiątego sierpnia Kościół wspomina męczennika i patrona najwyższych czeskich gór – Karkonoszy. Pielgrzymi wspinają się do kaplicy usytuowanej na szczycie Śnieżki, noszącej imię Świętego Wawrzyńca. Szlak z czeskiej strony prowadzi z  Peca pod Śnieżką, polscy pielgrzymi wychodzą z miasta Karpacz. Pątnicy spotykają się w południe, podczas mszy pod gołym niebem.

[eg]

 

 

 

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress