Ziemowit Szczerek z Paszportem Polityki. Wiosną jego książka o Czechach, Słowacji i Europie Środkowej

Ziemowit Szczerek został laureatem Paszportu Polityka w kategorii literatura | fot. materiał wydawcy

Ziemowit Szczerek został nagrodzony Paszportem Polityki w kategorii literatura za „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”. Już wiosną ukaże się jego kolejna książka „Księga Duchów Rzeczpospolitych”, która w znaczącej części traktować będzie o Czechach, Słowacji i całej Europie Środkowej.

Jury wyróżniło go „przewrotną i wspaniale napisaną książkę, która pokazuje, że żadna podróż, a zwłaszcza podróż na Wschód, nie jest niewinna”.

Nie spodziewałem się tej nagrody, co nie znaczy, że nie miałem nadziei – tłumaczy Ziemowit Szczerek. I zapowiada swoją nową książkę „Księgę Duchów Rzeczpospolitych”, która ukaże się już wiosną. Znajda się w niej impresje z podróżny po Czechach, Słowacji i całej Europie Środkowej.

Na pewno nie jest to niewinna podróż, choć jeśli chodzi o Czechy, to negatywny stereotyp wypływa raczej od Czechów i dotyczy Polski. Na Słowacji sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana, bo oba kraje, Polska i Słowacja, dopiero szukają formuły na nadanie sobie samym kształtu – wyjaśnia Ziemowit Szczerek.

Książka „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, za którą autor otrzymał Paszport Polityki, ukazała się nakładem krakowskiej Korporacji Ha!art w 2013 roku.

[łg]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress