Listopad na Słowacji. Wybierz imprezę dla siebie

Jedno ze zdjęć prezentowanych w Słowackiej Galerii Narodowej – Družstevníčky pri mori 1957 (Brygadzistki nad morzem) | fot. Anton Šmoták

Jesień u naszych południowych sąsiadów zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. Czeski teatr, jazz, światowe filmy, reggae czy fotografia lat 50. XX wieku – na pewno zapewnią miło spędzony czas.

 

Festiwal Jazz FOR SAle [Koszyce, 02.-16.11.]

23. edycja festiwalu ukierunkowanego na przedstawianie wykonawców muzyki jazzowej z państw wyszehradzkich. Przez trzy kolejne soboty Koszyce będą rozbrzmiewać alternatywnymi melodiami. Szczególną uwagę organizatorzy przykładają do tego, aby muzycy prezentowali najwyższą jakość i oryginalność występu.

http://www.jazzforsale.sk/jazzforsale/program.jsp

 

Festiwal Czeskiego Teatru [Bratysława, 04.-14.11.]

Do bratysławskiego Studia L&S znowu zawita czeski teatr. Wybrano siedem najciekawszych przedstawień z praskich scen. W jednym ze spektakli – „Záskok”, gra Zdeněk Svěrák, cieszący się popularnością również w Polsce. Na Słowacji jest podobnie, bo na dwa przygotowywane występy nie ma już biletów.

http://www.studios.sk/hraci-plan/dalsi-program

 

ISCM World New Music Days 2013 [Koszyce, Bratysława, 04.-12.11.]

Jeden z największych światowych przeglądów współczesnej muzyki poważnej. Co roku odbywa się w innym państwie, a w tym zawita na Słowację. Pierwsza część festiwalu zacznie się w Koszycach, następnie zawędruje do Bratysławy i przekroczy granicę, aby dotrzeć do Wiednia. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na koncert dziecięcych wykonawców muzyki poważnej.

http://www.iscmwnmd2013.org/program/program/21/city?lng=sk%3f#.UnIjyvm0KSo

 

15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Bratysława [Bratysława, 06.-12.11.]

Impreza prezentująca dokonania światowego filmu  w ostatnim roku. Można spodziewać się głośnych premier i wielu wartościowych gości. Najsilniejszą stroną festiwalu są międzynarodowe sekcje konkursowe obrazów dokumentalnych, pierwszych i drugich filmów fabularnych oraz filmów krótkometrażowych.

http://www.iffbratislava.sk/program/programove-sekcie-2013/

 

Wystawa „Zaujatí krásou. Päťdesiate roky v dokumentárnej fotografii” [Bratysława, 07.11.2013-23.02.2014]

Słowacka Galeria Narodowa przygotowała wyjątkową wystawę zdjęć z okresu socrealizmu w słowackiej sztuce. Wybrane fotografie często w jakiś sposób pokonują narzuconą  artystom ideologię. Pokazują świat bardziej rzeczywisty, smutny, brudny, niż od nich oczekiwano.

http://www.sng.sk/sk/uvod/vystavy/pripravovane/zaujati-krasou

 

Festiwal Wolności [Bratysława – Petržalka, 12-17.11.]

Organizowane przez słowacki Instytu Pamięci Narodowej spotkania z niedawną komunistyczną historią, to wydarzenia, które przybliżą widzom realia i funkcjonowanie w czasach przed listopadem  roku 1989. W ramach tygodniowej imprezy zaplanowano pokazy filmów dokumentalnych i fabularnych, dyskusje oraz otwarcie Muzeum 17. Listopada.

http://www.festivalslobody.sk/program.html

 

Noc Teatrów 2013 [cała Słowacja, 16.11.]

Jedna europejska noc. 15 słowackich miast. 40 teatrów. Zsynchronizowany początek – 19:00.

Aktorzy nie śpią! (Herci nespia!)

http://www.nocdivadiel.sk/

 

Międzynarodowe Biennale Teatru dla Młodzieży PUBERŤÁK [Bratysława, 18.-21.11.]

Co dwa lata festiwal prezentuje to najlepsze w teatrze skierowanym do młodego widza. Poza słowackimi spektaklami, będzie można zobaczyć zespoły z Włoch i Austrii.

http://www.citylife.sk/festival/pubertak

 

Uprising Reggae Festival. Winter Edition [Bratysława, 22.11.]

Cykliczne imprezy dla wszystkich miłośników muzyki reggae. Pozytywne wibracje gwarantują wykonawcy i składy m.in. z Jamajki, USA, Francji, a wśród nich PERFECT GIDDIMANI czy HOUSE OF RIDDIM.

http://www.uprising.sk/sk/program.html

[Agnieszka Molińska]

 

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress