Październik na Słowacji. Wybierz imprezę dla siebie

Na czas trwania Festiwalu „Bratislava v pohybe”, miasto zmienia się w stolicę tańca współczesnego. Na zdjęciu: Ultima Vez (Belgicko) What the Body Does Not Remember, choreografia: Wim Vandekeybus | fot. http://www.abp.sk

Długie jesienne wieczory polecamy spędzić w zaciszach sal kinowych lub koncertowych. Jeśli jednak ktoś zapragnie odpoczynku na świeżym powietrzu, to koszycka Biała Noc jest idealną propozycją.

 

 

 

Trasa koncertowa zespołu Tublatanka [cała Słowacja, do 19.10.]

Z okazji 30-lecia istnienia grupy,  legendarna Tublatanka przemierza Słowację wzdłóż i wszerz. Zabrzmią największe hity kapeli a rockowe utwory wzbogacone o wizualizacje świetlne zapewnią niezapomniane chwile podczas dwugodzinnego show.

http://www.ticketportal.sk/event.aspx?id=18532&idpartner=67

 

Festiwal BARBAKAN [Bańska Bystrzyca, 03.-06.10.]

Impreza jest jednym z najstarszych niekomercyjnych festiwali na Słowacji. Celem spotkań jest zaprezentowanie najlepszych europejskich produkcji z obszaru muzyki i filmu, od niedawna dołączają do nich słowackie sztuki wizualne. Zagra m.in. Zlokot, a do obejrzenia będzie najnowszy obraz Woody’ego Allena „Blue Jasmine”.

http://www.barbakanfest.sk/2013/#/program/

 

Festiwal „Bratislava v pohybe” [Bratysława, 03.-28.10.]

Przez cały miesiąc w stolicy Słowacji będzie można zobaczyć przedstawienia tańca współczesnego ze Słowenii, Słowacji, Belgii, Stanów Zjednoczonych i Czech. A także będzie możliwość wzięcia udziału w warsztatach „Współczesny balet”. I to nie tylko dla zawodowych tancerzy, ale dla każdego chętnego.

http://www.abp.sk/styled-6/page34.html

 

19. Międzynarodowy Festiwal Jazzowy [Bratysława, 03.-05.10.]

Muzyczni goście z całego świata zagrają standardy jazzowe, jak i autorskie kompozycje. Wśród zaproszonych wykonawców są Apostolis Anthimos Trio z Polski czy Peter Lipa Band ze Słowacji.

http://www.jazzfest.ges.sk/index.php

 

Biała Noc [Koszyce, 05.10.]

Siostrzane wydarzenie paryskiej Nuit Blanche. Wyjątkowe spotkanie interaktywnych sztuk wizualnych w przestrzeni Koszyc. Na kilka nocnych godzin miasto zatrzyma swój zwyczajny tryb i stanie się centrum współczesnej kultury.

http://www.biela-noc.sk/category/umelci-2/2013/

 

Waves Bratislava [Bratysława, 05.10.]

Pierwsza edycja festiwalu muzycznego w siedmiu bratysławskich klubach. Ponad 30 koncertów za jedyne 9 euro. Jednocześnie w pobliskim Wiedniu odbywać się będzie festiwal-matka „Waves Vienna”.

http://www.citylife.sk/festival/waves-bratislava

 

Ekotopfilm 2013 [Bratysława, 07.-11.10.]

Impreza jest próbą połączenia nauki, techniki i ekologii. Za pomocą filmów i prezentacji festiwal stara się edukować społeczeństwo w szeroko pojętym zakresie środowiska. W listopadzie przedsięwzięcie zawita do Żyliny i Koszyc.

http://www.ekotopfilm.sk/sk/aktuality/ekotopfilm

 

Ars Poetica. Międzynarodowy Festiwal Poezji [Bratysława, 17.-21.10.]

Jedenaste już spotkanie z europejską poezją. Będzie okazja spotkać się z twórczością nie tylko tworzoną tradycyjnie, ale także z coraz popularniejszą cyberpoezją.

http://www.arspoetica.sk/2013/

 

Festival filmový inakosti [Bratysława, 23.-27.10.]

Festiwal poświęcony filmowej twórczości podejmującej tematykę LGBTQ. Wydarzenie ma na celu wzbudzenie dyskusji wokół ciągle brakujących praw dla osób LGBTQ na Słowacji. Poprzez projekcje i spotkania autorzy chcą również przyczynić się do zmniejszenie homofobii oraz ksenofobii w społeczeństwie.

http://www.ffi.sk/

 

[Opracowała Agnieszka Molińska]

 

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress