Nowy cykl spotkań w Czeskim Centrum spróbuje odpowiedzieć na pytanie: jak zrozumieć współczesnych Czechów? Poruszy aktualne zagadnienia związane z czeską kulturą popularną, podejmując tym samym refleksję nad obecną kondycją czeskiego społeczeństwa, wynikającą m.in. z przemian kulturowych, które w społeczeństwie tym zachodziły na przestrzeni ostatnich kilku dziesięcioleci.
Czeskie Centrum w Warszawie zaprasza do udziału w wykładach wszystkich pasjonatów czeskiej kultury, ale również tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat fenomenu kultury popularnej. Można będzie usłyszeć o czeskich gustach filmowych, muzycznych, czy estetycznych, a także sposobach spędzania wolnego czasu.
Pierwszy wykład cyklu rozpocznie się 7 listopada 2013 o godz. 18.00 w Czeskim Centrum na al. Róż 16 i poświęcony będzie czeskim serialom telewizyjnym.
Wykłady poprowadzi wykładowca Instytutu Kultury Polskiej UW oraz Slawistyki Zachodniej i Południowej UW, dr Robert Kulmiński, specjalista od czeskiej kultury popularnej.
WYKŁADY W CYKLU:
ROK 2013
7.11. SERIAL TELEWIZYJNY – Wykład otwierający cykl opowieści o kulturze popularnej w życiu codziennym i na ekranie poświęcony zostanie chyba najbardziej znanemu w Polsce fenomenowi Czechosłowackiemu lat 70’ i 80’. Przypomnimy najbardziej popularne seriale tego okresu wraz z kontekstem społeczno-politycznym, w którym pierwotnie funkcjonowały. Opowiemy również o ich renesansie w latach 90’ i na początku XXI wieku.
28.11. MODA LAT 60’, 70’ I 80’ – Kiedy i skąd wzięły się dżinsy w Czechosłowacji? Kto to byli punkáči? Jak wyglądały przemiany ubioru w komunistycznej Czechosłowacji? Co to był TUZEX? Na wszystkie te pytania (i więcej) odpowiemy podczas tego bogato ilustrowanego wykładu.
19.12. POCZĄTKI TELEWIZJI W CZECHOSŁOWACJI – Wykład będzie opowieścią o początkach telewizji w Czechosłowacji, o tym w jaki sposób do nowego medium podchodziła władza komunistyczna, jak rodziła się publiczność telewizyjna i jak wyglądały pierwsze programy.
ROK 2014
16.01. GOTT – KUBIŠOVÁ – VONDRAČKOVÁ – „Lady Carneval“ – „Modlitwa dla Marty“ –„ W malowanym dzbanku“. Trzy osoby, trzy piosenki, trzy losy, które staną się okazją do rozważań o przemianach w Czechosłowacji od lat 60‘ poprzez okres normalizacji aż do Aksamitnej Rewolucji.
20.02. CHATY A CHALUPY – Dyrektor telewizji „Nova” Vladimir Železný na początku lat dziewięćdziesiątych musiał podobno zmienić godziny nadawania piątkowej telenoweli, ponieważ w tym czasie większość widzów wyjeżdżała za miasto na „chaty”. Nawet jeśli to tylko anegdota, ukazuje czym były w Czechosłowacji weekendowe wyjazdy poza miasto. Wykład opowie o tym, skąd się wzięła i jak kształtowała się ta tradycja.
20.03. SKONSUMOWAĆ KOMUNIZM – Podczas tego spotkania opowiemy o najbardziej popularnych (nie tylko w Czechosłowacji) przedmiotach konsumpcji, rysując jednocześnie kształt socjalistycznego konsumpcjonizmu przez pryzmat przedmiotów. Na koniec wykładu zajrzymy do Muzeum Komunizmu w Pradze.
17.04. DOMÁCÍ UMĚNÍ – Terminem Domácí umění określany jest fenomen, który pojawił się w drugiej połowie XX wieku. Są to przedmioty wytwarzane własnymi rękoma i mające służyć ozdabianiu mieszkań. Przyjrzymy się ich estetycznej i ekonomicznej wartości na kontrolowanym przez władze komunistyczne rynku.
15.05. AKSAMITNA REWOLUCJA SEKSUALNA – wykład (ilustrowany zdjęciami i fragmentami filmów) będzie próbą odpowiedzi na pytanie czy i na ile Aksamitna Rewolucja (1989) była również rewolucją seksualną?
Każdy z wykładów będzie ilustrowany fragmentami filmów lub/i zdjęciami.
Terminy wykładów mogą ulec zmianie. O ewentualnych zmianach będziemy informować na bieżąco.
[materiały organizatora]