Leszek Soczewica nowym ambasadorem na Słowacji?

Leszek Soczewica będzie ambasadorem Polski na Słowacji | fot. MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych szykuje nowego polskiego ambasadora na Słowacji. Będzie nim Leszek Soczewica, wiceminister spraw zagranicznych. W środę jego kandydaturę pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja spraw zagranicznych.

Leszek Soczewica ma zastąpić Tomasza Chłonia, obecnego polskiego ambasadora w Bratysławie, który został pełnomocnikiem rządu ds. organizacji szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku.

Leszek Soczewica – jako ambasador w Bratysławie – chce skupić się na zintensyfikowaniu polsko-słowackich relacji handlowych oraz kwestiach bezpieczeństwa. Przed sejmową komisją zwrócił uwagę, że rola Słowacji w kwestii bezpieczeństwa, jako wschodniej flanki NATO, będzie rosła w kontekście wydarzeń na Ukrainie.

Leszek Soczewica zna angielski, rosyjski i portugalski. Jest absolwentem Wydziału Cybernetyki WAT (1984), skończył także studia ekonomiczne w Stanach Zjednoczonych (Naval Postgraduate School, Monterey, 1994) i NATO Defense College (Rzym, 2004). Obecnie pełni funkcję wiceministra spraw zagranicznych.

Jest generałem dywizji rezerwy. Wcześniej zajmował stanowisko szefa Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W latach 2012-2014 był szefem Polskiej Misji Wojskowej w Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych (KNPN). Dwukrotnie przebywał na placówkach dyplomatycznych, jako attaché obrony, wojskowy, morski i lotniczy przy Ambasadach RP w Lizbonie (1999-2002) i Waszyngtonie (2007-11). Od 1990 r. zajmował się różnymi aspektami polityki zagranicznej MON i Sił Zbrojnych RP (m.in. pełnił obowiązki dyrektora Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON, 2003).

[łg]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress