Helena Vondraczkova gwiazdą Święta Trzech Braci. Cieszyn i Czeski Cieszyn wspólnie świętują legendarne założenie miasta

Dżem, Andrzej Piaseczny i Helena Vondraczkova będą gwiazdami XXIII Święta Trzech Braci, które odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie od 14 do 16 czerwca. Trzydniowym obchodom towarzyszyć będą m.in. występy Kabaretu Młodych Panów, atrakcje literackie, sportowe i imprezy dla najmłodszych.

W piątek czeka nas pochód ulicami miasta i spotkanie władz i mieszkańców Cieszyna i Czeskiego Cieszyna na Moście Przyjaźni przy tradycyjnym cieszyńskim strudlu i salwach armatnich Bractwa Kurkowego. Wieczorem na cieszyńskim Rynku wystąpi Kabaret Młodych Panów, a po nim zaśpiewa Andrzej „Piasek” Piaseczny. Zwolennicy cięższego grania znajdą coś dla siebie po drugiej stronie Olzy, gdzie wystąpią zespoły rockowe. Cały dzień zwieńczy koncert gwiazdy wieczoru Heleny Vondraczkovej. Po niej wystąpi Tonya Graves.

Gwiazdą sobotniego wieczoru będzie zespół Dżem. Po nim cieszyńskie niebo rozjaśni się od pokazu sztucznych ogni. Tego dnia organizatorzy zapraszają też na cieszyński Rynek na koncert finałowy Cieszyńskiej Ligi Talentów 2013, a Czeski Cieszyn zaprosi na rockowe koncerty zespołów z Czech i Słowacji. W niedzielę po polskiej stronie Olzy wystąpią m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Ziemi Cieszyńskiej” oraz Zespół Tańca Żydowskiego „Klezmer”

Poza wydarzeniami na obu Rynkach organizatorzy zapraszają na imprezy towarzyszące. Cieszyńska Biblioteka Miejska zaprasza w piątek na finał konkursu literackiego „Zostań pisarzem z Barbarą Gawryluk” a w piątek i sobotę na kiermasz książki używanej. W Hali Widowiskowo – Sportowej odbędzie się otwarty turniej tenisa stołowego i badmintona (sobota). Tego dnia będzie można wziąć udział w grze miejskiej „Odkryj Cieszyn z rodziną”, której start zaplanowano w Domu Narodowym a metę w Browarze Zamkowym. W Muzeum Śląska Cieszyńskiego będzie można zobaczyć wystawę: Gdybym się urodził przed stu laty / Kdybych se narodil před sto lety. „Cieszyńska” / „Těšínská” Jarka Nohavicy.

Święto Trzech Braci nawiązuje do legendy o powstaniu Cieszyna. Gród powstał, dzięki spotkaniu trzech braci. Bolek, Leszek i Cieszko spotkali się po czasie długiej rozłąki i tak się ucieszyli, że z tej radości na pamiątkę tego wydarzenia zdecydowali zbudować gród, który nazwali Cieszynem.

Cały program można znaleźć na stronie www.domnarodowy.pl

[Łukasz Grzesiczak]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress