W Bratysławie Dunaj coraz groźniejszy. W pogotowiu czeka wojsko [aktualizacja na 18:00]

Dunaj Bratislava nabrezie 04/06/2013  | fot. mypressburg (kadr z filmu)

W Bratysławie ogłoszono stan kryzysowy. Wyłączono część komunikacji miejskiej, a dzielnica Devín jest odcięta od reszty miasta.

AKTUALIZACJA NA GODZ. 18:00

Dunaj w Bratysławie przekroczył 921 cm, według założeń jego poziom ma przekroczyć 10 m w czwartek, jednak przy obecnym tempie może się to stać już jutro. Z tego powodu prezydent miasta Milan Ftáčnik zdecydował się wprowadzić na terenie całego miasta stan nadzwyczajny. W centrum Bratysławy trwają przygotowania do przyjęcia jednej z największych fali kulminacyjnych w historii miasta. Fala kulminacyjna w słowackiej stolicy spodziewana jest w czwartek.

Także w Devíne i w Devínskej Novej Vsi ogłoszono stan kryzysowy. Devín przygotowuje się na powódź największą od stu lat, fala kulminacyjna ma przyjść w środę w godzinach popołudniowych. W Devíne poziom Dunaju przekroczył trzeci stopień ostrzegawczy (ponad 850 cm). Droga do Devína z Karlovej Vsi i Devínskej Novej Vsi jest zatopiona, trwa rozkładanie zapór, które umożliwią przywrócenie ruchu na tej trasie, jednak w chwili obecnej Devín jest odcięty od reszty miasta. Odcięto także dostawy wody pitnej, dostarczaniem wody oraz żywności dla mieszkańców tej części miasta ma zająć się wojsko.

Z komunikacji miejskiej zostało wyłączonych kilka linii autobusowych, po południu po nabrzeżu Ludvíka Svobody przestały jeździć tramwaje. Co więcej w przypadku ogłoszenia ewakuacji część autobusów zamiast wyjechać na trasę, zostanie wykorzystanych do transportu mieszkańców z ewakuowanych rejonów.

A JAK SYTUACJA WYGLĄDAŁA  4 CZERWCA RANO?

Dziś rano poziom wody w Dunaju przekroczył 3 (najwyższy) stopień zagrożenia powodziowego (obecnie – 864 cm).

Po staromiejskiej stronie rzeki zamknięto Fajnorovo nábrežie, pod wodą jest promenada od portu pasażerskiego aż do Mostu Apollo, w tym cała dolna promenada przy centrum handlowym Eurovea. Na petržalskim brzegu pod wodą już jest Tyršovo nábrežie i Sad Janka Kráľa.

POWÓDŹ 2013 – CZECHY I SŁOWACJA
Z Pragi: Sytuacja jest dramatyczna
Bratysława też szykuje się na powódź
Trwa walka z powodzią w Czechach

W Devíne poziom Dunaju utrzymuje się na drugim stopniu ostrzegawczym, jednak tam jak i w Devínskej Novej Vsi problemem może okazać się rzeka Morava, której poziom znacznie przekroczył 3 stopień (ok. 8:00 rano – 714 cm).
Należy się spodziewać, że w najbliższym czasie zostanie zamknięta droga do Devína z Karlovej Vsi i Devínskej Novej Vsi.

W Karlovej Vsi najgorzej sytuacja wygląda przy Muzeum Wodociągów, pod wodą znalazł się jego okazały ogród. Mieszkańcy tamtej okolicy są już poinformowani o możliwości ewakuacji.

Niestety prognozy nie są optymistyczne, według nich ze środy na czwartek poziom Dunaju ma przekroczyć 10 m. Mimo że władze Bratysławy, Devína i Devínskej Novej Vsi ciągle wstrzymują się z ogłoszeniem stanu klęski żywiołowej, to do Bratysławy zaczynają ściągać strażacy z różnych części kraju, w pogotowiu jest już także wojsko.

[Aleksandra Grzybczak]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress