Czeska WOŚP, czyli zbiórka charytatywna z okazji święta Trzech Króli

Zbiórka Trzech Króli to, jak zapewniają organizatorzy, największa akcja charytatywna w Czechach | fot. www.facebook.com/trikralovasbirka

Chociaż święto Trzech Króli dopiero jutro, ich orszak na praskich Hradczanach wyruszył już dziś. Tradycyjny, kolorowy przemarsz nie tylko wiąże się z obchodami Objawienia Pańskiego, ale również jest sygnałem do rozpoczęcia największej w Czechach akcji charytatywnej – Zbiórki Trzech Króli, organizowanej przez miejscowy Caritas.

Pomimo niesprzyjającej pogody, Trzej Królowie na wielbłądach dotarli dziś późnym popołudniem na Plac Loretański, gdzie w zainscenizowanej szopce przekazali Dzieciątku swoje dary. Po zakończeniu uroczystości można było powierzyć im prezenty, które następnego dnia wręczą chorym dzieciom. Orszakowi asystowało dziś kilkaset osób. Zorganizowania imprezy podjął się czeski oddział międzynarodowej organizacji młodzieżowej Mládež Idente (Juventud Idente). 

Pochód symbolicznie rozpoczął zbiórkę Trzech Króli, czyli największą w Republice akcję charytatywną organizowaną od 2001 roku przez Czeski Caritas. Od tamtego czasu udało się zebrać ponad 840 milionów koron (ok. 130 milionów złotych). Rekord padł w roku ubiegłym – ponad 82,75 milionów koron.  W akcję zaangażowanych jest około 50 000 wolontariuszy. Od 2005 roku nie brakuje wśród nich również grupy ochotników z Polski.

Akcja przypomina polską Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, jednak trwa dłużej. Przez około tydzień grupy przebrane za Trzech Króli zbierają fundusze. Wpływy trafiają do chorych i potrzebujących: dzieci, osób niepełnosprawnych, osób starszych, samotnych matek. Przynajmniej 10 procent rocznej zbiórki przeznacza się na pomoc humanitarną za granicą.

Strona organizatora: http://www.trikralovasbirka.cz/

Profil Facebook: https://www.facebook.com/trikralovasbirka

Polska strona organizatora: http://trikralovasbirka.eskulapy.avx.pl/index.php/kto-jest-organizatorem/8-o-akcji

[Ewa Gajewska]

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress