Czesi to jednak szczęściarze – kino, kawa i papierosy mają w Czechach jedne z najniższych cen w Unii Europejskiej

Czesi cieszą się jedną z najtańszych kaw w Unii Europejskiej | fot. Kavárna Daniel w Ostrawie

Badania dotyczące cen biletów do kina zostały wykonane w 17 krajach UE. Przyjemność w postaci pójścia do kina najmniej kosztuje Słowaków. Jedna wizyta w kinie kosztuje ich ok. 3,27 euro (13,59 zł według kursu z dnia 27.05.2014). Najdroższe bilety mają Finowie. Jeden bilet kosztuje 10,93 euro (45,43 zł). Czechy uplasowały się na 6. miejscu. Przeciętna cena biletu wynosi niewiele ponad 4 euro (ok. 17 zł).

Cenę filiżanki kawy porównywano w 20 krajach Unii oraz w Szwajcarii. Najmniej zapłacimy za nią w Bułgarii. Średnia cena wynosi 0,54 euro (2,24 zł). Najdroższą kawę mają Szwajcarzy. Za filiżankę małej czarnej trzeba zapłacić 3,29 euro (13,67 zł). Czesi na wypicie kawy w kawiarni muszą wydać około 1 euro (4,16 zł), dzięki czemu trafili na trzecie miejsce wśród najtańszych krajów.

Średnia cena paczki papierosów według Europejskiego Urzędu Statystycznego najniższa jest na Litwie, kosztuje tam 2,32 euro (9,64 zł). Najwięcej płacą palacze w Wielkiej Brytanii, cena paczki to ponad 9 euro (ponad 35 zł). Tak jak w przypadku kawy, Czechy znalazły się na trzecim miejscu, cena waha się nieznacznie w okolicy 3 euro (ponad 12 zł).

Badane ceny są częścią większego projektu, prowadzonego przez Europejski Urząd Statystyczny od 2008 roku. W ramach projektu przebadane zostało 156 wybranych produktów i usług w krajach członkowskich UE. Pozwala to porównać jak różnią się poziomy cen w krajach Unii. Według podanych przykładów Czesi zapisują się mniej więcej w pierwszej trójce najtańszych krajów.

[Ola Dziewa]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress