„Był późny wieczór – pierwszy maja, wieczorny maj – był miłości czas”. Czesi mają swoje Walentynki

1 maja Czesi mają swoje Święto Zakochanych | fot. Aleksandra Dziewa

Pierwszy maja to dla Czechów nie tylko Święto Pracy. W tym dniu, według zwyczaju, obchodzi się także dzień zakochanych.

Czy ogólnoświatowe Walentynki konkurują z rodzimym świętem?

Tradycja związana z dniem 1 maja mówi, że zakochana para powinna pocałować się pod kwitnącym drzewem, najlepiej czereśnią, co ma zapewnić wytrwałość i pomyślność w miłości . Dzień ten, ma także swojego patrona, jest nim czeski poeta romantyczny Karel Hynek Mácha, który swój największy poemat zaczyna właśnie słowami: „Był późny wieczór – pierwszy maja, wieczorny maj – był miłości czas”. Ciepłe majowe wieczory sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, dlatego też, tego dnia parki pełne są spacerujących par.

Po co świętować obce święta, jeśli ma się własne

Pomimo tego, że w czeskim kalendarzu i świadomości istnieje dzień św. Walentego, przypadający na 14 lutego, Czesi chętniej świętują dzień zakochanych 1 maja. Według ankiety przeprowadzonej przez portal pomagający w znalezieniu drugiej połówki www.leyter.com, wynika, że 74,2% ankietowanych za święto miłości uważa 1 maja. Walentynki świętuje 25,8%.

Święta te różnią się forma spędzania czasu i sposobem obdarowywania drugiej osoby. 1 maja zakochane pary najczęściej wybierają spacery, którym towarzyszą pocałunki pod rozkwitającą czereśnią (46,6%), na drugim miejscu jest czas spędzony w domu, przed telewizorem (21,2%) lub pod kołdrą (17,1%). Walentynki ankietowani spędzają najczęściej przed telewizorem (37,7%) lub w łóżku (16,8%), na romantyczną kolację wybiera się 8,2% ankietowanych, a na wieczorny spacer po mieście 3,2%. Jeśli już Czesi decydują się na kupowanie prezentów swoim ukochanym, z ankiety wynika, że najczęściej są to słodycze, biżuteria lub kwiaty.

Czesi nie poddają się panującej w Europie modzie na przyjmowanie ogólnoświatowych świąt i kultywują rodzimą tradycję. Ale nie zapominają także o tym, że okazja, aby wyznać sobie miłość jest każdego dnia!

[Aleksandra Dziewa]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress