Uwielbiam to zdanie Nicka Hornby’ego: „Zawsze powtarza się ta sama skarga: mężczyźni – dwudziestoletni czy trzydziestoletni – są beznadziejni w łóżku. Nie interesuje ich „gra wstępna”; nie pragną „stymulować erogennych sfer” płci przeciwnej; są samolubni, chciwi, niezręczni, brak im ogłady. Te wszystkie zażalenia, nie mogę się oprzeć wrażeniu, są raczej ironiczne. Kiedyś, kiedy byliśmy mali, nie interesowało nas nic poza grą wstępną, ale też właśnie dziewczyny nie były zainteresowane nami. Nie chciały, byśmy je dotykali, stymulowali, pieścili; tak naprawdę to waliły nas po gębach, kiedy tylko tego próbowaliśmy. Wcale zatem nie dziwi, że nie jesteśmy w tym wszystkim dobrzy. Spędziliśmy dwa albo nawet trzy krytyczne dla naszego seksualnego rozwoju lata będąc pouczanymi, że tak przecież nie wolno, byśmy o tym w ogóle nie myśleli. Między czternastym a dwudziestym czwartym rokiem życia „gra wstępna” z czegoś, czego chłopcy chcą, a czego dziewczyny nie chcą, zamienia się w coś, czego kobiety potrzebują, a czym mężczyźnie nie należy zawracać głowy. Zdaje mi się nawet, że idealną parą byłaby czytelniczka Cosmo i czternastoletni chłopiec”.
Wielki mistrz Nick Hornby jest specjalistą od relacji damsko-męskich. Co z tego, kiedy szalone czasy heteroseksualności minęły wraz z latami 90. Dziś świat należy do samych chłopców. Przynajmniej tak przekonuje Czech Adam Georgiev w książce „Planeta samych chłopców”. Pełno tu berlińskich i praskich darkroomów, fetyszy, przemocy i seksu bez zobowiązań. „Wiesz, że Jean-Paul Gaultier przygotował linię dla mężczyzn? Ta maskara nie jest czarna, jest naturalnie brązowa, tylko podkreśli ci rzęsy. Krzywię się, te rzeczy wydają mi się śmieszne. Jeszcze nie jestem ciotą” – zauważa główny bohater.
Adam Georgiev to czeski poeta i prozaik, tuż po trzydziestce. Świetnie, że obraz czeskiej prozy próbujemy wyrwać spod stereotypu Hrabala. Czy cokolwiek uda nam się w tej sprawie zrobić? Trzymam kciuki.
[Łukasz Grzesiczak]
Adam Georgiev, „Planeta samych chłopców”, tłum. Karol Furmański, Krytyka Polityczna, 2010.
Książka jest do nabycia w internetowej księgarni Czeskie Klimaty.