W poniedziałek ruszy 52. Krakowski Festiwal Filmowy. Helena Třeštíková odbierze Smoka Smoków

Helena Třeštíková | www.krakowfilmfestiwal.pl

Rada Programowa Krakowskiej Fundacji Filmowej przyznała nagrodę Czeszce Helenie Třeštíkovej za wybitne osiągnięcia z zakresu filmu animowanego i dokumentalnego. Odbierze ją 30 maja.

Czeska dokumentalistka jest pierwszą kobietą, która znalazła się w gronie zdobywców Smoka Smoków. Helena Třeštíková ma na swoim koncie około 50 filmów dokumentalnych. Polskim widzom jest znana z takich obrazów jak „Marcela“, „René” czy „Katka”. Za film „René” otrzymała w 2008 roku Nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej. Jeszcze w tym roku reżyserka planuje premierę swojego najnowszego filmu zatytułowanego „Private Universe”. Znakiem rozpoznawczym dokumentów Třeštíkovej jest tzw. „time gathered”, czyli metoda polegająca na pracy z materiałem rozciągniętym w czasie.

Helena Třeštíková jest absolwentką wydziału filmu dokumentalnego praskiej szkoły filmowej FAMU z 1974 roku. Początkowo chciała zostać projektantką kostiumów, jednak zaraz po ukończeniu studiów wybrała dokument, któremu pozostała wierna do dziś. Specjalizuje się w obrazach dokumentujących długi odcinek czasu, opartych na metodzie „time gathered”. Dotąd nakręciła ponad 50 filmów dokumentalnych – krótko-, średnio- i pełnometrażowych oraz serii telewizyjnych – najczęściej dotyczących relacji międzyludzkich oraz zróżnicowanych problemów społecznych. Od 2002 roku jest profesorem na wydziale filmu dokumentalnego FAMU. Była ministrem kultury Republiki Czeskiej.

Podczas festiwalu Třeštíková będzie miała retrospektywę swojej twórczości. Na spotkaniu z publicznością podzieli się także tajnikami pracy dokumentalistki.

Więcej informacji na: http://www.krakowfilmfestival.pl

[Anna Musioł]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress