Ruszyła budowa Latarni Járy Cimrmana

Wśród eksponatów znajdą się przedmioty, będące świadectwem działalność mistrza na ziemi tanvaldzkiej| fot. ucapa.eu

W okolicach ośrodka narciarskiego „U Čápu” w Příchovicach, z niemal rocznym opóźnieniem, rozpoczęto budowę wieży widokowej zwanej Latarnią Járy Cimrmana. Unikalną drewnianą budowlę zaprojektował architekt Martin Rajniš. Jej częścią będzie podziemne muzeum, którego otwarcie zaplanowano już na czerwiec. 

Do niedawna plany budowlane nie przedstawiały się zbyt różowo. Chociaż kamień węgielny został położony w czerwcu ubiegłego roku, budowy w ogóle nie rozpoczęto. Gmina miała trudności z ustaleniem nowego planu zagospodarowania przestrzennego i ma je do dziś. Dzięki pomocy władz województwa libereckiego, udało się ominąć formalną przeszkodę i rozpocząć prace.

– Nadal nie widać na horyzoncie terminu, kiedy nowy plan zagospodarowania przestrzennego będzie ustalony, ale latarnia z muzeum jest nareszcie w budowie – powiedział portalowi Dennik.cz wiceburmistrz Kořenova, Stanislav Pelc.

Tegoroczny rajd Ścieżką Rowerową Járy Cimrmana w okolicach Tanvaldu wypada w sobotę 8. czerwca. Chociaż wszyscy stają na głowie, żeby do tego czasu budowa była zakończona, zagwarantować tego nie można.

Latarnię będzie tworzyć 26-metrowa okrągła drewniana wieża, z platformą widokową na wysokości 17 metrów. Muzeum będzie zlokalizowane w jej podziemiach, otoczone kamienną ścianą. -Wieża przewyższy korony okolicznych drzew, dzięki czemu będzie się z niej rozciągał piękny widok na wszystkie strony świata- mówi portalowi architekt Martin Rajniš.

Pierwotny pomysł pochodził od prywatnego inwestora – Aleša Voverky. Początkowo planował wybudowanie samej wieży. – Później spotkaliśmy się z przedstawicielami Teatru Járy Cimrmana, którzy zaproponowali połączenie jej z muzeum. To była idealna okazja, ponieważ Cimrman nie ma żadnego muzeum w Czechach – powiedział portalowi inwestor i inicjator całej akcji.

Podziemna ekspozycja będzie miała powierzchnię około dziewięćdziesięciu metrów kwadratowych. Cimrmanowskie eksponaty zostaną punktowo oświetlone. Na szczycie wieży, na zwiedzających oprócz pięknego widoku czekają dodatkowe atrakcje: teleskop i dalekosłuch, dzięki któremu ludzie będą mogli porozumiewać się na odległość. Jak działa, wie zapewne tylko jego wynalazca – Jára Cimrman.

[eg]

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress