Czescy artyści prezentują swoje prace w opolskich galeriach podczas wystawy OLOMOUCKÝ HATTRICK /OŁOMUNIECKI HATTRICK

Olomoucky Hattrick | fot. Galeria Sztuki Współczesnej Opole, materiały prasowe

Pokazaliśmy już w Ołomuńcu opolską sztukę. Teraz przyszła kolej na rewanż. Czescy artyści zawitali do galerii w Opolu. W ubiegły czwartek 19-go lipca odbył się wernisaż wystawy, będącej częścią obchodów dziesięciolecia współpracy między regionem opolskim a ołomunieckim.

W pierwszej kolejności artyści z Opola mieli okazję zaprezentować się u czeskich sąsiadów. Od 9-go lipca wystawiali swoje prace w trzech galeriach. W każdej z nich trzech twórców indywidualnych lub tworzących wspólnie. Nazwa całego projektu „3PO3”, odnosząca się do symboliki liczby trzy, nasunęła się sama. Pomysłodawczyni wystawy Natalia Krawczyk z opolskiej Galerii Sztuki Współczesnej, chciała nawiązać do triady, gdyż w naszej kulturze jest to liczba uświęcona, szczęśliwa, doskonała i mistyczna.

Obecnie my możemy się zapoznać z twórczością czeskich artystów. Prace zostały dobrane przez kuratorów tak, aby ukazywały różnorodność ołomunieckiej sztuki współczesnej. Dzięki temu można zobaczyć zarówno prace abstrakcyjne, jak i bardziej stonowane. Formy wyrazu są tak różne, jak sami artyści. Ekspozycja potrwa do 12 sierpnia w Galerii Sztuki Współczesnej, w Galerii ZPAP „Pierwsze Piętro” oraz w Galerii BP „Atelier”.

Wystawa wychodzi naprzeciw przyszłości. Wzajemna prezentacja twórczości, to niepowtarzalna okazja do nawiązania dialogu pomiędzy artystami oraz inspiracja do tworzenia na wielu płaszczyznach. Chociaż Ołomuniec i Opole współpracują ze sobą od tylu lat, dopiero teraz mogą dowiedzieć się trochę więcej o sztuce plastycznej partnerskiego regionu. Dzięki współpracy, łatwiej będzie im również zrozumieć własny rozwój. Jeden z kuratorów wystawy, Ladislav Daněk, podkreśla, że prezentacja jest traktowana jako „przełomowe posunięcie w nawiązywaniu relacji pomiędzy opolskimi i ołomunieckimi artystami”.

W ramach opolskich wystaw zaprezentują się tacy artyści jak:

Jiří Hastík, Jiljí Sedláček, Zdeněk Vacek, Pavel Forman, Eva Janovská, David Jedlička, Jana Kučová, Oldřich Šembera, Miroslav Šnajdr jun., Miroslav Šnajdr sr., Petr Zlamal (GSW)

Michal Macků (ZPAP Pierwsze Piętro)

David Dusík, Miloslav Stibor, Lenka Spáčilová-Leonidová, Marek Trizuljak (BP Atelier)

Kuratorami wystawy są: Ladislav Daněk (GSW), Miroslav Schubert (ZPAP), Jiří Hastík (BP Atelier)

Projekt koordynuje: Miroslav Schubert

Więcej informacji o wystawie oraz prezentowanych artystach na stronie: www.galeriaopole.pl

Galeria Sztuki Współczesnej
Pl. Teatralny 12
45-056 Opole
Godziny otwarcia: pn-nd 10-18

[Ewa Gajewska]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress