Październik w Czechach. Wybierz imprezę dla siebie

Plakat autorstwa Lukasa Jüligera promuje tegoroczny
KomiksFEST! | fot. www.komiksfest.cz

W tym miesiącu znajdziecie w Czechach kilka sposobów na jesienną deprechę. Poniżej najciekawsze propozycje.

 

46. Międzynarodowy Festiwal Filmów Turystycznych w Karlowych Warach [Karlové Vary, 3.10-5.10.2013]

Tourfilm to najstarszy na świecie festiwal filmów turystycznych. Oprócz kilkuset filmów o podróżach czeka na Was plejada czeskich podróżników, spotkania z gwiazdami i bogaty program towarzyszący (wystawy, konferencje prasowe, konkursy dla widzów i spotkania z publicznością). Uzupełnieniem festiwalu jest przegląd map i przewodników turystycznych Tourmap. Gwiazdą tegorocznej edycji jest Céline Cousteau.

http://www.tourfilm.cz/

Pilsner fest 2013 [Pilzno, 5.10.2013]

Święto organizowane w rocznicę uwarzenia pierwszego kufla piwa typu pilzneńskiego w 1842 roku. Chociaż w Waszej lodówce zapewne Pilsner Urquell również czeka na piątek, warto napić się najlepszego piwa u źródła. Można będzie także zwiedzić browar i muzeum browarnictwa, z historycznymi podziemiami włącznie i przyczynić się do pobicia rekordu liczby osób wznoszących toast.

http://www.pilsner-urquell.cz/pilsner-fest.html

Koncert Pixies [Praga, 10.10.2013 oraz 11.10.2013]

Ikona amerykańskiego indie-rocka opublikowała w ubiegłym miesiącu nową EP-kę i rusza w trasę. To pierwsze wydawnictwo Pixies od albumu „Trompe le Monde” z 1991 r., promuje je utwór „Indie City”. Bilety na koncert 10 października zostały wyprzedane w błyskawicznym tempie, dlatego zespół zdecydował się zagrać następnego dnia w Lucernie po raz drugi. Grupa jak dotąd nigdy nie występowała w Polsce, dlatego silna reprezentacja fanów znad Wisły na pewno pojawi się w Pradze.

Bilety: http://www.ticketpro.cz/jnp/hudba/rock/1139777-pixies1.html

Koncert Peter Gabriel [Praga, 10.10.2013]

Peter Gabriel w ramach tournee „Back To Front”, przypominającego jeden z najlepszych solowych albumów artysty „So” wystąpi w praskiej O2 Arenie. Znowu zazdrościmy.

Bilety: http://www.virtual-tickets.cz/vt_cz_peter-gabriel-praha.html

123. Wielka Pardubicka 2013 [Pardubice, 13.10.2013]

Legendarne wyścigi konne, a jednocześnie najwyższej rangi wydarzenie towarzyskie i sportowe sezonu wyścigowego. Na pardubickim torze konie muszą pokonać trasę z 31 przeszkodami. Największych wrażeń dostarcza Wielki Taxis – fosa, która uważana jest za najtrudniejszą przeszkodę i jest elementem trasy tylko jednego wyścigu raz w roku.

www.pardubice-racecourse.cz

Festiwal filmowy Sokolov 2013 (Sokolov, 18.10-20.10.2013)

Festiwal co roku poświęcony jest innej tematyce. Tegorocznym hasłem przewodnim jest KOPIA, która będzie wyznacznikiem tematycznym wyświetlanych filmów, a także akcji towarzyszących. Nieodłącznym elementem festiwalu, oprócz projekcji filmów, są także wykłady i warsztaty z psychologii. Festiwal jest bezpłatny.

http://www.filmsokolov.cz/

Spektakl „Krakatit” [Praga Švandlovo divadlo, 23.10.2013]

Pierwsza inscenizacja pochodzącej z 1922 roku powieści science fiction Karla Čapka. Współczesna oprawa muzyczna do spektaklu, autorstwa Milana Caisa, inspirowana jest industrialnymi dźwiękami i brytyjskim Radiohead. Obowiązkowa propozycja, zwłaszcza dla tych, którzy wiedzą, że świat się kończy.

http://www.svandovodivadlo.cz/index.php?cmd=event.detail&id=1835

Praski Festiwal Teatralny Języka Niemieckiego [Praga, 28.10.2013- 10.11.2013]

Prestiżowy przegląd najciekawszych niemieckojęzycznych wykonań teatralnych. Co roku przyznawana jest Nagroda Josefa Balvína za najlepszą czeską inscenizację dramatu niemieckiego. W tym roku przyznano ją za spektakl „Kabaret Kafka” w reżyserii Dana Špinara.

http://www.theater.cz/

KomiksFEST! [Praga, 30.10 – 3.11.2013]

8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Pradze KomiksFEST!, jak co roku przedstawi nowe nazwiska, albumy komiksowe, wystawy, filmy, przedstawienia teatralne, warsztaty i spotkania. Motto tegorocznego festiwalu brzmi „Komiks unlimited!”. Wśród zagranicznych gości pojawią się: Lorenzo Mattotti, Lukas Jüliger, David Z.Mairowitz. Czeską scenę komiksową reprezentować będą m.in.:  Jiří Grus, Jaromír 99, Ticho 762.

http://www.komiksfest.cz/

[oprac. Ewa Gajewska]

 

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress