Niezwykła wystawa w praskiej Galerii AMU. Morawianie w obiektywie fotografa z Drezna

Jedno ze zdjęć, które można podziwiać w Galerii AMU | fot. materiał organizatorów

Co  niezwykłego można zobaczyć w praskiej Galerii AMU? Otóż Moravská Hellas 1904 jest wystawą nietypową, niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju. Niemiecki fotograf Erwin Raupp, jeden z pierwszych i najsłynniejszych fotografów secesyjnych, w czasie swojej podróży na Morawę, uwiecznił na zdjęciach codzienne życie ówczesnych Morawian. Było to na owe czasy ( początek XX wieku) dosyć nietypowe, ponieważ fotografowano zazwyczaj osoby czy wydarzenia mające związek ze sferami wyższymi.

Zbiór fotografii, które udało mu się wykonać w czasie swojego sześciotygodniowego pobytu na południowych Morawach, przeszedł do historii. Stały się jednocześnie pewnego rodzaju dokumentacją i uchwyceniem życia codziennego na morawskiej wsi. Zdjęcia wykonano w czasie ludowych obrzędów, świąt czy pielgrzymek. Wieśniacy są sfotografowani w tradycyjnych strojach, ale nie tylko. Raupp tworzył także portrety ludzi, wykonywane z bliskiej odległości.

W 2011 roku, nakładem wydawnictwa Studio JB  ukazała się książka z fotografiami z cyklu Moravská Hellas 1904. Autorem książki jest Antonít Dufek, kurator wystaw Galerii Morawskiej w Brnie.

Wystawa potrwa do 9 września.

[Anna Musioł]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress