Lech Kościelak „Historia Słowacji” [recenzja]

Słowacja to bliski sąsiad, o którym niewiele wiemy i na ocenę którego składa się tak wiele niesprawiedliwych stereotypów. To trochę ponad 5 milionowy kraj na południe od Krakowa, który przeciętnemu Polakowi kojarzy się górami (choć czasem można jeszcze usłyszeć o czeskich Tatrach), zamkami i termalnymi basenami.

Podręcznik akademicki autorstwa Lecha Kościelaka, który ukazał się w ramach popularnej serii „Historie Krajów i Narodów” stawia sobie za zadanie wypełnienie luki w naszej wiedzy o Słowacji i samych Słowakach. Czy można sobie wyobrazić, że dotychczas w polskiej historiografii nie istniała książka, która traktowałaby o całościowej historii naszego sąsiada? Autor na prawie 500 stronach opisuje historię ziem Górnych Węgier od czasów przed przyjściem Słowian do dnia dzisiejszego. To obowiązkowa lektura dla wszystkich tych, którzy chcieliby usystematyzować sobie wiedzę o tym – jak głoszą turystyczne przewodniki – Big Little Country.

Nieocenionym dodatkiem do podręcznika Kościelaka są wskazówki bibliograficzne dla wszystkich, którzy na własną rękę chcieliby się rozprawić ze stereotypami na temat Słowacji. Nawet po lekturze tej książki będą chyba konieczne. Wszak Autor Słowakom „na swoim” poświęcił – słownie – cztery strony.

[Łukasz Grzesiczak]

Lech Kościelak, „Historia Słowacji”, Ossolineum, Wrocław 2010, cena 52 zł.

Książka jest do nabycia w internetowej księgarni Czeskie Klimaty

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress