Holland w Bratysławie o polskim i słowackim antysemityzmie

Film „W ciemności” w reżyserii Agnieszki Holland miał swoją słowacką premierę podczas festiwalu Febiofest w Bratysławie. W pokazie filmu uczestniczyła reżyserka, z którą dziennik „Sme” opublikował wywiad. Agnieszka Holland opowiada w nim między innymi o polskim i słowackim antysemityzmie.

Ponad 40 procent Polaków do dziś nie chce wierzyć jakie okropne rzeczy Polacy robili swoim sąsiadom, jakie masowe morderstwa się u nas działy, ale pozostałych przekonały książki historyków. Było to odważne z ich strony, do tej pory szerzył się narodowy mit o własnym bohaterstwie i wyobrażenie, że my jesteśmy niewinnymi ofiarami – powiedziała Agnieszka Holland.

Dziennikarz poprosił o komentarz w sprawie dyskusji o słowackim holokauście. – Macie to trochę skomplikowane, ponieważ ta część historii wiąże się u was z ambicją istnienia wolnego narodu i własnego państwa, co dopiero niedawno się wam udało. Na Słowacji katolicki ksiądz był współpracownikiem Hitlera, ale swoje winy macie, nie chcę powiedzieć, że usprawiedliwione, ale tłumaczone narodowymi potrzebami i kompleksami – powiedziała polska reżyserka.

Autorka „W ciemności” opowiadała także o pracy nad trzyodcinkowym serialem o bohaterze Praskiej Wiosny Janie Palachu, który przygotowuje dla HBO. – Czesi i Słowacy mają go za narodowego bohatera, jego pogrzeb był manifestacją narodowej solidarności i bohaterstwa. Myślę, że jednak także przyspieszył normalizację. Już drugiego dnia ludzie zrozumieli, że nie są chętni robić takich bohaterskich czynów (…) Lepiej było przyjąć codzienność i poddać się jej. Po miesiącu w proteście przeciw zapomnieniu czynu Palacha zapalił się drugi chłopiec. To już nikogo nie interesowało – powiedziała Holland wspominając swoje studia w Pradze.

(red)

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress