Grudzień w Czechach. Wybierz imprezę dla siebie

Artyści prezentujący swoje prace na wystawie „Beyond Reality: British Painting Today”, ukazują różne wymiary rzeczywistości | foto. allvisualarts.org

Premiera najnowszej sztuki Petra Zelenki oraz filmu „Láska v hrobě“ Davida Vondračka, koncerty legend czeskiego undergroundu i wystawa prac najlepszych młodych czeskich twórców – takie atrakcje czekają na Was w tym miesiącu w Czechach.

 

Premiera filmu „Láska v hrobě“ ( „Miłość w grobie”) Davida Vondračka (29.11.2012)

Od początku grudnia warto śledzić program czeskich kin, ponieważ już 29 listopada na ekrany wchodzi debiut reżyserski Davida Vondračka. Film jest obrazem dokumentalnym, śledzącym losy pary bezdomnych ludzi, Jana i Jany. Oboje „zamieszkują” tereny praskiego cmentarza ewangelickiego na Strasznicach. Dokument był kręcony zwykłą kamerą, bez udziału dźwiękowca. Film okrzyknięto najmocniejszym dokumentem ostatnich lat w Czechach. Warto samemu się o tym przekonać.

http://www.informuji.cz/clanky/1088-romeo-a-julie-na-dne-naturalisticky-debut-davida-vondracka/

Wystawa Beyond Reality: British Painting Today (do 30.12.2012, Praga)

Praska galeria Rudolfinum jeszcze do 30 grudnia prezentować będzie wystawę prac 12 tworzących w Wielkiej Brytanii artystów. To właśnie unikalny sposób myślenia i sposób prezentacji pojęcia „rzeczywistość”, jest dla wystawy kluczowy. Gratka dla miłośników sztuki współczesnej.

http://www.galerierudolfinum.cz/cs/exhibition/beyond-reality-british-painting-today

Koncert Psí vojáci (15.12.2012, Ołomuniec)

Jedna z najbardziej charyzmatycznych czeskich kapel związanych z kręgiem undergroundu. W ramach festiwalu Topol Festival w Ołomuńcu Psí vojáci zagrają koncert w pierwotnym składzie z końca lat 70-tych. Topol Festival odbywa się w dzielnicy Olomouc-Topolány (stąd też jego nazwa), przez co powstała gra słowna, ponieważ liderem zespołu Psí vojáci jest Filip Topol, brat znanego poety i pisarza Jachýma Topola.

http://www.facebook.com/topolfestival

Wystawa Finale 2012, zdobywców Nagrody im. Jíndřicha Chalupeckiego (do 9.12.2012, Brno)

Brneńskie muzeum w swoich ścianach prezentuje jeszcze do 9.12.2012 wystawę prac zdobywców Nagrody im. Jíndřicha Chalupeckiego. Nagroda jest przydzielana młodym czeskim twórcom do 35 roku życia. Nagrody udziela niezależna komisja. Osoby ciekawe najnowszych trendów we współczesnej sztuce znajdą coś dla siebie.

http://www.dum-umeni.cz/cz

Premiera spektaklu Petra Zelenki „Dabing Street“ (1.12.2012 i 3.12.2012, Praga)

Petr Zelenka podjął się napisania kolejnej sztuki dla praskiego teatru Dejvické divadlo. Sztuka nosi nazwę „Dabing Street”, ponieważ jak twierdzi sam Zelenka, Czesi są najlepsi na pewno w dwóch kategoriach: piciu i dubbingowaniu. Sztuka jest opowieścią o twórcach studia dubbingowego, którego nie udaje im się utrzymać.

http://www.dejvickedivadlo.cz/repertoar?dabing-street

Koncert Archive (2.12.2012, Praga)

Fajni brytyjskiej formacji Archive, którzy nie zdążyli na listopadowe koncerty w Polsce, mają jeszcze okazję posłuchać swoich idoli w czasie koncertu w praskiej Lucernie.

http://lucerna.musicbar.cz/en/program/archive-uk/

Festiwal Otwartych Piwnic (8.12.2012-9.12.2012, Brno)

Gratka dla miłośników morawskich win. W dniach 8.-9. grudnia będzie można odwiedzać piwnice winne, degustować, a także spotkać się z winiarzami.

http://www.otevrenesklepy.cz/vanocni-festival-otevrenych-sklepu-v-brne-406

4. Karibic Party (8.12.2012-9.12.2012, Ostrawa)

W ostrawskim klubie Fabric już po raz czwarty miłośnicy gorących rytmów będą mogli doświadczyć atmosfery latynoamerykańskich pubów.

http://www.fabric.cz/flyery/2012-12-08_NEJVETSI_KARIBIK_PARTY_NA_OSTRAVSKU.jpg

Koncert Visáci zámek (4.12.2012, Brno)

Ci, którzy akurat 4 grudnia będą w Brnie i są fanami punk-rocka, powinni się wybrać koniecznie na koncert tej charyzmatycznej kapeli, która na czeskiej scenie muzycznej działa nieprzerwanie od 1982 roku.

http://fleda.cz/program/vse-2012-12-4-visaci-zamek-30-let–1485

38. MFF Ekofilm 2012 (6.12.2012-9.12.2012, Ostrawa)

Coś dla miłośników filmów przyrodniczych, dokumentalnych  lub związanych z architekturą zabytkową. Prezentowane będą obrazy filmowe z całego świata. W ramach festiwalu przygotowano również bogaty program towarzyszący.

http://www.ekofilm.cz/

 

 [Anna Musioł]

 

 

 

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress