Bratysława też szykuje się na powódź

Eurovea – na co dzień pełna spacerowiczów – może znaleźć się w niebezpieczeństwie | fot. materiał promocyjny

W Bratysławie trwają przygotowania do przyjęcia wielkiej fali na Dunaju, jaka ma przyjść w najbliższych godzinach. Rano rzeka przekroczyła 2 stopień ostrzegawczy (737 cm), a jej poziom stale rośnie. Słowacy szykują się na największa powódź od 30 lat.

Ze względu na ulewne deszcze w Niemczech i w Austrii wzrasta zagrożenie powodziowe na Dunaju. W Bratysławie od wczoraj prowadzone są intensywne przygotowania, aby jak najbardziej ograniczyć straty spowodowane przez falę kulminacyjną, która w stolicy Słowacji spodziewana jest we wtorek lub w środę. W wielu miejscach zostały zamontowane już przenośne zapory (m.in. w Devíne przy ruinach zamku, w Karlovej Vsi, ale także w Starym Mieście w okolicy Starego Mostu i na petržalskim brzegu Dunaju niedaleko Auparku). Wzdłuż całego koryta usypywane są wały z worków z piaskiem.

Około godziny 10:00 ze względu na poziom Dunaju w Bratysławie zostało już zamknięte Tyršovo nábreže i Viedenská cesta. Wszyscy musza liczyć się z poważnymi utrudnieniami w ruchu. Nieciekawie wygląda też sytuacja przy nabrzeżu wzdłuż centrum handlowego Eurovea, które z reguły oblegane jest przez spacerowiczów.

Od godzinie 18:00 na Dunaju zostanie zatrzymany ruch żeglowny.

Podwyższony poziom wód zanotowany został także na pozostałych słowackich rzekach.

[Aleksandra Grzybczak]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress