Amnestia dla byłego prezydenta

Sekretarz generalny Trybunału Konstytucyjnego Ivo Pospiszil potwierdził, że „sędziowie nie będą zajmować się sprawą impeachmentu”| fot. www.facebook.com/VaclavKlaus2018

Czeski Trybunał Konstytucyjny odmówił rozpatrzenia skargi Senatu złożonej na Václava Klausa. „Wniosek o impeachment nie jest aktualny, ponieważ Václav Klaus nie pełni już funkcji prezydenta” – uzasadnił decyzję sekretarz Trybunału, Ivo Pospiszil.

Na początku marca, zdominowany przez opozycyjną lewicę Senat, przegłosował uchwałę, w której zwrócił się do Trybunału z prośbą o orzeczenie, czy Klaus dopuścił się naruszenia Konstytucji, ogłaszając zakrojoną na szeroką skalę amnestię. Sędziowie Trybunału odrzucili wniosek podczas zamkniętego posiedzenia w Brnie. Decyzja nie zapadła jednomyślnie. Jej uzasadnienie tej liczy 15 stron. Dziennik „Lidove Noviny” stwierdził, że „polemika w sprawie zdrady Václava Klausa pozostanie nierozstrzygnięta”.

Były prezydent ma zamiar kontynuować karierę polityczną, powołując europejski sojusz partii eurosceptycznych oraz stojąc na czele Instytutu własnego imienia, zbudowanego na wzór amerykańskich bibliotek prezydenckich. Podczas pierwszej wizyty dziennikarzy w placówce, żartował: „Najchętniej zostałbym prezydentem kuli ziemskiej, ale obawiam się, że mi się to nie uda”.

[eg]

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress