Dobra wiadomość dla polskich bohemistów. Ostrawski pisarz Jan Balabán dostępny w wersji audio

Autorem okładki płyty jest brat pisarza, Daniel Balabán/fot. materiał wydawcy

Powieść „Zeptej se táty“ [„Zapytaj taty“] przedwcześnie zmarłego pisarza Jana Balabána (1961-2010) jest już do ściągnięcia w wersji audio na www.audioteka.cz. To ostania powieść tego tworzącego w Ostrawie pisarza.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Host w kilka tygodni po śmierci pisarza. Jest uważana za jedno z najważniejszych prozaicznych dzieł ostatnich lat. „Zeptej se táty“ uhonorowano nagrodą Magnesia Litera za książkę roku 2011. To przepełniona refleksją, wspomnieniami, wątpliwościami, pytaniami (a także próbą odpowiedzi na nie) historia oscylującą wokół śmierci ojca trójki rodzeństwa.

Reżyserii podjął się Radovan Lipus ( związany z teatrem w Ostrawie, Cieszynie, Brnie czy Pradze), czyta Norbert Lichý, znany między innymi z takich filmów jak „Sluneční stát“ [„Słoneczne miasto“] czy „Hlídač č.47“ [„Stróż nr 47“]. Na co dzień Lichý jest związany z teatrem Petra Bezruče, a także z teatrem kukiełkowym w Ostrawie. Książka jest dostępna na www.audioteka.cz w cenie 249 koron ( ok. 42 zł.).Od 9 maja będzie dostępna w czeskim księgarniach w formie CD w cenie 299 koron (ok. 50 zł.).

Przypomnijmy, że po polsku ukazały się takie dzieła Balabána jak „Prázdniny“ [„Wakacje] oraz „Možná že odcházíme“ [„Możliwe, że odchodzimy“] w przekładzie Julii Różewicz. Obie książki ukazały się nakładem wydawnictwa Afera.

[Anna Musioł]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress