Najciekawszą pozycją nadchodzącego tygodnia, oprócz kontynuacji czeskiego serialu kryminalnego, jest dla mnie piątkowy „Prowokator”. Sęk w tym, że nie potrafiłem dociec charakteru czeskiego współudziału w jego powstaniu, choć Czechy występują jako jego koproducent.
Sobota, 11 kwietnia
Kto nie miał wcześniej okazji, ani nie zdążył zrobić tego wczoraj, ten wieczorem może obejrzeć film „Hannibal. Po drugiej stronie maski” (Hannibal Rising) piąty, a chronologicznie pierwszy z serii Hannibali. Dwukrotnie już tutaj opisywany. Plenery czeskiej Pragi to czeski wkład w jego produkcję (Stopklatka, godz. 22:30).
Niedziela, 12 kwietnia
Sobotnią, a w zasadzie już niedzielną nocą kolejna powtórka biograficznej opowieści o życiu Larry’ego Flynta, wydawcy pornograficznego „Hustlera” – „Skandalista Lary Flynt” w reżyserii Miloša Formana. Film nagrodzony w 1997 roku Złotymi Globami za reżyserię i scenariusz (HBO 2, godz. 3:50).
Wieczorem kolejny, czwarty już, odcinek czeskiego serialu kryminalnego „Na tropie prawdy” (Clona) w reżyserii Tomáša Řehořka (TVP HD, 21:25, powtórka we wtorek godz. 23:00).
Wtorek, 14 kwietnia
Niestrudzony kanał FilmBox po raz kolejny stwarza nam okazję do obejrzenia pięknej Moniki Belucci na tle nie mniej pięknej Pragi w filmie Terry’ego Gilliama „Nieustraszeni Bracia Grimm” (FilmBox, godz. 16:50).
Środa, 15 kwietnia
Nie będzie zbyt wielką stratą czasu jeśli w środowe popołudnie obejrzymy film SF „I uderzył grom” (A sound of Thunder) w reżyserii Petera Hyamsa. Podstawę scenariusza stanowi opowiadanie znanego pisarza SF Raya Bradbury’ego, a jego tematem perypetie związane z podróżami w czasie. Zdjęcia do filmu kręcone były w Pradze w czasie wielkiej powodzi w 2002 roku, która poczyniła tak wielkie spustoszenia na planie filmu, że zmusiła do czasowego przerwania zdjęć (FilmBox, godz. 17:25).
Wieczorem „Markiza Angelika” (Angelique). Film z roku 2013 będący powrotem do przygód pięknej markizy kręconych w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, tym razem w reżyserii Ariela Zeïtoun’a. Francja Ludwika XIV, piękna Angelika zmuszona do małżeństwa ze starszym od siebie hrabią de Peyrac, nieoczekiwanie staje się oddanym sojusznikiem męża, kiedy ten naraża się Królowi Słońce i zostaje oskarżony o herezję. Uwadze widzów polecam pięknie sfilmowane momenty… Niestety mimo najszczerszych chęci nie udało mi się dotrzeć do żadnych wzmianek na temat charakteru czeskiego współudziału w powstaniu tego filmu. Z racji konwencji filmu (romans kostiumowy) wypada więc tylko podejrzewać, że maczało w tym palce praskie studio Barrandov (Canal +, godz. 21:00).
Piątek, 17 kwietnia
W piątkowe przedpołudnie TVP Kultura proponuje „Prowokatora”. Film polskiego reżysera Krzysztofa Langa z 1995 roku opisuje perypetie Artura Herlinga, zamachowca na carskiego policjanta z początku ubiegłego wieku. Polaka, którego dziś moglibyśmy uznać za terrorystę. Herling ucieka z więziennego transportu i ukrywa się w Zakopanem. Tatrzańska przyroda odgrywa w tym obrazie filmowym ważną rolę za sprawą wspaniałych zdjęć Arthura Reinharta i doskonałego przygotowania wspinaczkowego ekipy aktorskiej. A że Bogdan Łazuka, jak wiadomo ze śpiewanej przez niego swego czasu piosenki, jeśli bywał za granicą, to tylko w czeskich Tatrach, mogłoby się wydawać, że to Tatry są czeskim wkładem w powstanie tego ciekawego filmu. Na żaden inny ślad czeskiej kooperacji nie natrafiłem. Mogłoby, gdyby nie to, że Czechy nie sięgają po Tatry. Pozostaję więc w kropce. A może ktoś z Was mnie oświeci? (TVP Kultura, godz. 9:45)
[Wojciech Wróblewski]