Zniszczono polskojęzyczne tablice na Zaolziu

Jedna ze zniszczonych tablic | fot. Głos Ludu

Niepokojące informacje dotarły do nas Zaolzia, gdzie nie słabną ataki przeciwników dwujęzyczności na polskie tablice wjazdowe do gmin i miast.

Zaledwie dwa miesiące wisiały odnowione tablice w Gnojniku (wieś w Czechach na Śląsku Cieszyńskim, czeski Hnojník), powieszone po ponad roku od zniszczenia poprzednich. W sobotę rano wszystkich osiem polskich nazw było dokładnie zamazanych białą farbą. O sprawie poinformował „Głos Ludu”, gazeta Polaków w Republice Czeskiej.

To musiało się wydarzyć w nocy z piątku na sobotę, ponieważ w piątek tablice były w porządku. To że zamazane są wszystkie tablice, świadczy o fakcie, że to był przemyślany czyn, nie zaś przypadkowy atak wandala – mówi Paweł Pieter, prezes MK PZKO [Miejscowego Koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego – przyp. Novinka] w Gnojniku i członek gminnej komisji ds. mniejszości narodowych.

Jak informuje cytowany „Głos Ludu” zamazane polskie napisy wciąż można zauważyć w różnych miejscowościach, chociażby przy wjeździe do Jabłonkowa od strony Łomnej Dolnej czy w niektórych miejscach Trzyńca.

[„Głos Ludu„/red]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress