Zimowa olimpiada 2022 w Polsce i na Słowacji? Gdzie hokej?

Na fotografii prezesi Komitetów Olimpijskich Polski i Słowacji – Andrzej Kraśnicki (z lewej) i František Chmelár (z prawej)| fot. www.olympic.sk

„Doskonale wiemy jak popularny jest hokej na Słowacji” – Jagna Marczułajtis –Walczak tłumaczy decyzję o przeniesieniu wszystkich dyscyplin związanych z hokejem na Słowację.

Komitety Olimpijskie Polski i Słowacji podpisały 9 marca umowę o współpracy w organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. Miastem gospodarzem, według umowy miałby być Kraków, a miastami partnerskimi Zakopane, na Słowacji Jasna i Poprad. Decyzja o wyborze gospodarza zapadnie w lipcu 2015 roku na sesji MKOL w Kuala Lumpur.

Słowacja jest doskonałym partnerem, ponieważ ma odpowiednie warunki topograficzne niezbędne do przeprowadzenia, niektórych dyscyplin, których brakuje w Polsce – możemy przeczytać na oficjalnej stronie Słowackiego Komitetu Olimpijskiego. Podczas spotkania Jagna Marczułajtis –Walczak, reprezentująca polską stronę, przedstawiła plan lokalizacji miejsc i obiektów sportowych w Polsce. Kraków, jako miasto gospodarz miałoby przejąć oficjalne otwarcie i zamknięcie igrzysk. Tam także odbywałyby się dyscypliny związane z łyżwiarstwem, saneczkarstwo, skeleton oraz bobslej. Dodatkowo Kraków byłby jedną z trzech wiosek olimpijskich. W Zakopanem planuje się przeprowadzenie wszystkich konkurencji biegowych oraz stworzenie drugiej wioski olimpijskiej. W pobliskim Kościelisku miałby się odbyć biathlon, a w Jurgowie zawody w akrobatyce na nartach i snowboardzie. W słowackiej Jasnej planuje się umieszczenie narciarstwa zjazdowego. Poprad pełniłby funkcję trzeciej wioski olimpijskiej. Problem jest z hokejem. Pierwotnie planowano przeprowadzenie tej dyscypliny w Katowicach lub Oświęcimiu. „Doskonale wiemy jak popularny jest hokej na Słowacji” – Jagna Marczułajtis –Walczak tłumaczy decyzję o przeniesieniu wszystkich dyscyplin związanych z hokejem na Słowację. Postanowienie to jednak jest niezgodne z artykułem 34.2 regulaminu Karty Olimpijskiej, który mówi:

„W przypadku Zimowych Igrzysk Olimpijskich, kiedy z powodów geograficznych lub topograficznych niemożliwe jest zorganizowanie określonych konkurencji lub dyscyplin sportowych w kraju miasta gospodarza, MKOL może, w wyjątkowych sytuacjach, wydać zgodę na ich przeprowadzenie w sąsiednim kraju.”

W ramach umowy obie strony zadeklarowały, że wspólnie uczynią wysiłki dyplomatyczne, aby zmienić artykuł 34.2 Karty Olimpijskiej, tak, aby udział kraju partnerskiego nie był powodowany przyczynami geograficznymi lub topograficznymi. „Już w przyszłym tygodniu Polskę odwiedzi wiceprezes Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Thomas Bach, który jest także przewodniczącym komisji legislacyjnej MKOL. Będziemy z nim rozmawiać o tej sprawie.” – oświadczył na konferencji prasowej prezes PKOL Andrzej Kraśnicki.

Niestety o problemach związanych z zapisami regulaminowymi oficjalna strona Polskiego Komitetu Olimpijskiego nie informuje.

[Aleksandra Dziewa]

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress