Druga edycja przeglądu filmów „Czeskie Dokumenty, proszę!” za nami [relacja]

Przegląd czeskich dokumentów miał miejsce w Kinie Muranów | fot. Kinga Janaszek

W miniony weekend (20-22 lutego) w warszawskim Kinie Muranów odbył się drugi Przegląd Nowego Czeskiego Filmu Dokumentalnego „Czeskie Dokumenty, proszę!”.

Wydawać by się mogło, że warszawiakom troski i dylematy Czechów są odległe. Okazało się jednak, że mieszka tu wielu sympatyków czeskiego dokumentu, chcących poznać i zrozumieć problemy naszych południowych sąsiadów, co pokazała wysoka frekwencja podczas projekcji.

20 lutego w piątek, jako zwiastun Przeglądu, zaprezentowano film „DK” Báry Kopeckiej, osobisty portret męża Davida Kopeckiego, radykalnego czeskiego architekta.

Największą frekwencją cieszył się następny seans pokazu, film otwarcia – „Gottland”, luźna adaptacja książki Mariusza Szczygła. Sala kinowa wypełniona była po brzegi. Widzów przywitał dyrektor Kina Muranów Adam Trzopek oraz dyrektor Czeskiego Centrum Petr Janyška. Wieczór uświetnił też swoją obecnością sam Mariusz Szczygieł, który po seansie spotkał się z widzami i chętnie opowiadał o swojej książce, rozmowach z Czechami, a na dodatek zabawiał wszystkich wesołymi anegdotami o czesko-polskim zabarwieniu. Wydarzeniem towarzyszącym była degustacja oryginalnego czeskiego piwa.

Przegląd zaszczycili swoją obecnością dyrektor Czeskiego Centrum Petr Janyška oraz dziennikarz Mariusz Szczygieł | fot. Kinga Janaszek

W sobotę 21 lutego, zaprezentowano trzy dokumenty. Pierwszym z nich był „Plan” Benjamina Tučka , o tworzeniu nowego planu zagospodarowania przestrzennego w Pradze. Następnie dwa krótsze dokumenty: „Gadzio”(reż. Tomáš Kratochvíl), o problemach romsko-czeskich widzianych oczami Czecha, a na zakończenie „Wyrobnicy tabloidów”(reż. Vít Klusák), gorzka obserwacja czeskiego świata celebrytów i dziennikarzy show –biznesu. Publiczność żywo reagowała podczas wszystkich seansów. W sali kinowej można było usłyszeć zarówno spontaniczne śmiechy, jak i poważne pełne refleksji komentarze.

Ostatniego dnia Przeglądu, w niedzielę 22 lutego, zaprezentowano dwa filmy. „Show” Bohdana Bláhovca,wprowadzający widzów w świat pięciu nastolatek, które marzą o sławie. Obraz pokazuje dziewczynki nie tylko podczas koncertów, ale również za kulisami i wśród swoich rodzin, gdzie znika już sztuczny uśmiech i wyuczone gesty, a pojawiają się codzienne problemy. Filmem zamykającym Przegląd był dokument „Olga” w reżyserii Miroslava Janka, stanowiący hołd dla Olgi Havlowej, pierwszej żony prezydenta Václava Havla. Jest to próba rekonstrukcji jej osobowości poprzez postawy wobec życia i wyobrażenie czasów, w których żyła. Gościem po projekcji była producentka filmu Jarmila Poláková, która przyjechała do Warszawy prosto z Pragi.

Drugi Przegląd Nowego Czeskiego Filmu Dokumentalnego okazał się być zauważonym wydarzeniem na kulturalnej mapie Warszawy. Organizatorzy zadbali o szerokie spektrum podejść i tematyki. W tym roku filmy dotykały tematów społecznych, kwestii moralnych w show-biznesie oraz opisywały osobowości czeskiego życia publicznego. Tegoroczny przegląd „Czeskie Dokumenty proszę!” to wydarzenie, które pozwoliło nam widzom uzupełnić nie do końca pełną wiedzę o czeskim filmie dokumentalnym. Na tle zaprezentowanych filmów mogliśmy zobaczyć współczesne problemy, dylematy i poglądy Czechów. Jak mówił Petr Janyška, dyrektor Czeskiego Centrum w Warszawie, jest nadzieja, że odbędzie się również trzecia edycja Przeglądu.

[Kinga Janaszek]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress