Z Nohavicą po Cieszynie sprzed stu lat [zdjęcia]

Gwiazdami otwarcia wystawy w Muzeum Śląska Cieszyńskiego byli Jaromir Nohavica i Artur Andrus | fot. Jan Bacza

Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie zabiera nas w niezwykłą podróż po Cieszynie śladami popularnej piosenki Jaromira Nohavicy „Cieszyńska” / „Těšínská”. Wystawę można oglądać do 27 października w Galerii Wystaw Czasowych przy ulicy Regera 6.

Oryginalny tekst piosenki Jaromíra Nohavicy oraz jego polski przekład autorstwa Antoniego Murackiego zostały podzielone na kilkanaście części, a każda z nich zilustrowana specjalnie przygotowanymi planszami graficznymi i eksponatami, które przywołują w pamięci Cieszyn sprzed stu lat, i początek XX wieku w niepodzielonym jeszcze granicą, wielokulturowym, wielonarodowościowym i wielowyznaniowym mieście.

To był najpiękniejszy czas dla Cieszyna, a Jaromir Nohavica jest największym ambasadorem kultury polskiej w Czechach i czeskiej w Polsce – mówiła podczas wernisażu, który miał miejsce w środę 12 czerwca Irena French, komisarz wystawy. – Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w wspólne działanie – mówi Marian Dembiniok, dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego. – Jak pojąć dwa Cieszyny, które niegdyś były jednością? Serce jest jedno, ale jak każde serce, musi mieć dwie komory – przekonywał podczas wernisażu Zbyšek Ondřeka, dyrektor Muzeum w Czeskim Cieszynie.

Wystawa zbiegła się 60. urodzinami barda z Ostrawy. Wieczorem (12 czerwca) w Cafe Muzeum odbył się niezwykły, kameralny mini koncert z udziałem Jaromira Nohavicy i Artura Andrusa. Obaj artyście, niespodziewanie – bo scenariusz nie przewidywał tego wydarzenia, wspólnie wykonali piosenkę, która jest głównym motywem wystawy. Aplauzom nie było końca, a stuosobowa publiczność oklaskiwała artystów z siłą całego Stadionu Śląskiego podczas koncertu U2. Szczególnym uznaniem cieszyła się przygotowana przez Artura Andrusa piosenka „Malowany dzbanku” Heleny Vondrackovej, którą popularny dziennikarz radiowej Trójki wykonał w choreografii, która przypominała najpopularniejsze występy gwiazdy czeskiej piosenki.

[Lukasz Grzesiczak]

 

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress