Wystawa poświęcona historii czeskiej kartografii od poniedziałku w Łodzi

Na wystawie można będzie zobaczyć m.in. mapę Moraw Jana Amosa Komeńskiego z 1627 roku | fot. commons.wikimedia.org

Ambasada Republiki Czeskiej w Polsce wspólnie z Biblioteką Uniwersytetu Łódzkiego organizuje uroczysty wernisaż wystawy poświęconej historii oraz współczesności czeskiej kartografii i geodezji – „Dawne i obecne mapy terytorium Czech”.

Wystawa w Łodzi organizowana jest przy okazji zbliżającego się rozpoczęcia roku akademickiego 2013/2014, podczas którego do wygłoszenia wykładu rektorskiego na Uniwersytecie Łódzkim, w dniu 3 października (czwartek) 2013 r., został zaproszony były prezydent Republiki Czeskiej, Prof. Vaclav Klaus.

Niniejsza wystawa zapoczątkowała swe istnienie w Warszawie 6 marca br., gdzie gościła aż do końca maja i cieszyła się sporym zainteresowaniem zwiedzających.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt map terytorium Korony Czeskiej, Czechosłowacji i współczesnej Republiki Czeskiej, map katastralnych, wojskowych, topograficznych i specjalnych pochodzących z bogatych zbiorów Centralnego Archiwum Geodezyjnego i Katastralnego Urzędu Geodezyjnego w Pradze (CUZK). Zaprezentowana zostanie między innymi unikatowa, najstarsza znana mapa Czech z 1518 roku, autorstwa czeskiego lekarza i drukarza Mikulasa Klaudyana, mapa Moraw znanego czeskiego uczonego i pedagoga Jana Amosa Komeńskiego z XVII wieku, olbrzymia mapa Czech Müllera z 1720 roku, mapa Śląska autorstwa Hellwiga i Sculteta, najstarsza znana mapa Ziemi Cieszyńskiej, mapa Kłodzka, Karkonoszy i Wysokich Tatr. Pozostałe mapy przedstawiają niedawną i współczesną czeską twórczość kartograficzną. W dniu wernisażu na wystawie zostaną pokazane oryginalne mapy Czech z XVIII w. pochodzące ze zbiorów kartograficznych Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego.
Wystawa odbywa się pod auspicjami zarówno Ambasadora Republiki Czeskiej w Warszawie, Konsula Honorowego Republiki Czeskiej w Łodzi, jak i Rektora Uniwersytetu Łódzkiego.

Wernisaż odbędzie się 16.09.2013 r. o godzinie 15:00 w siedzibie Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, przy ulicy Matejki 32/38 w Łodzi.

Wystawa będzie dostępna dla zainteresowanych również po wernisażu, do 7 października 2013 r. 

[materiały organizatora]

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress