Wystartowało 19. Kino na Granicy. Filmowa majówka w Cieszynie i Cz. Cieszynie potrwa do 3 maja

19_kng

W Cieszynie i Czeskim Cieszynie wystartowało Kino na Granicy. Festiwal potrwa do 3 maja | fot. materiały prasowe

W piątek 28 kwietnia wystartowało Kino na Granicy. W sześć dni widzowie zobaczą ponad 120 filmów z Polski, Czech i Słowacji. Oprócz uczty filmowej nie zabraknie także wystaw, koncertów i spotkań z wybitnymi reżyserami i aktorami.

Sześć dni przeglądu filmowego to prawdziwa gratka dla wielbicieli kina. Tournée po największych produkcjach środkowoeuropejskiej kinematografii rozpoczęliśmy z samego rana w piątek filmami „Kola”, „Niedoparki” i „Europa Europa”. Wśród festiwalowych propozycji znalazł także się „Pianista”, „Wychowanie panien w Czechach”, „Danton” czy „Orbis Pictus”. W piątek o godz. 15 rozpocznie się wernisaż Adama Sikory. Wystawa nawiązuje do intrygującego pojęcia „nigredo”, które początkowo oznaczało rozkład oraz dekompozycję materii. O godz. 16 warto zajrzeć do kina Central na „Zakon Helena” i rozmowę z Petrą Nesvacilovą. O godz. 19 Kino na Granicy oficjalnie zainauguruje przedpremierowy pokaz filmu „Zwierzęta”, a gości powitają jego twórcy Greg Zglinski, Łukasz Dzięcioł i Bartosz Chajdecki. Piątkowe wydarzenia dopełni koncert Prago Union.

120 filmów, 70 gości

W sobotę organizatorzy zapraszają w samo południe na film „21 x Nowy Jork” i spotkanie z reżyserem Piotrem Stasikiem. W tym samym czasie, w kinie Central, po emisji „Zjednoczonych Stanów Miłości” będzie można posłuchać Andrzeja Chyry i Natalii Siwickiej, którzy zdradzą kulisy produkcji. O godz. 14 w świat kryminału wprowadzą widzów Maciej Pieprzyca i Bartosz Chajdecki – twórcy filmu „Jestem mordercą”. Drugi dzień przeglądu upłynie pod znakiem retrospektywy Allana Starskiego wernisażu, a później projekcji „The Cut” (Teatr, 19.15). Zwieńczeniem sobotnich emocji będzie plenerowy pokaz filmu „Polandja” oraz koncert zespołu Tabu.

Przegląd Filmowy w Cieszynie i Czeskim Cieszynie potrwa od 28 kwietnia do 3 maja. Organizatorzy Kina na Granicy przygotowali w tym roku ponad 120 propozycji filmowych, koncerty, wystawy i spotkania z wybitnymi twórcami. Swój udział potwierdziło ponad 70 gości, a wśród nich Karel Roden, Agnieszka Holland, Allan Starski, Andrzej Chyra oraz Karolina Gruszka czy Arkadiusz Jakubik.

Klasyka, nowości i filmowe cykle

Podczas filmowej majówki w Cieszynie będzie można zobaczyć ponadczasowe klasyki jak „Nóż w wodzie”, „Panny z Wilka”, „Grę” czy „Barwy ochronne” oraz rekordową liczbę nowych filmów – „Bába z ledu”, „Masaryk”, „Amok” czy „Pokot”. Przegląd zakończy się 3 maja przedpremierowym pokazem filmu „Butterfly Kisses”.

Jak co roku w Cieszynie poza najnowszymi filmami z Czech, Polski i Słowacji zobaczymy obrazy w ramach filmowe cykle. Widzowie w ramach retrospektyw będą mieli okazję przyjrzeć się twórczości takich sław jak: Karolina Gruszka, Allan Starski, Milan Lasica, Karel Roden, Antonín Máša, a także filmom studentów Wydziału Filmu i Telewizji Akademii Sztuk Pięknych (FAMU). W Cieszynie i Czeskim Cieszynie zobaczymy także filmy poświęcone „buntownikom i chuliganom”, „emigrantom” oraz „fashionetki”.

Koncerty

Dodatkowo w każdy festiwalowy dzień zagrają znani artyści, a wśród nich duet Jakubik & Deriglasoff, zespół Tabu, XXANAXX, hip-hopowy skład Prago Union i rockowa kapela CHIKI-LIKI-TU-A.

Kino na Granicy odbywa się po raz 19. Wydarzenia festiwalowe odbywają się w Polsce i Czechach.

Karnety na wszystkie wydarzenia – filmy, koncerty i spotkania – można nabyć w cenie 170 zł.

 

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress