[Wrocław] České dny w Kinie Nowe Horyzonty

W dniach 15 -22 lutego we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się cykl wydarzeń pod hasłem České dny, które po raz pierwszy, w tak przekrojowy sposób przybliżą widzom przeszłe i współczesne dokonania filmowe naszych południowych sąsiadów.

W programie filmowe wspomnienia o czeskim bohaterze narodowym Janie Palachu, który w 1969 r. dokonał samospalenia w proteście przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. W styczniu minęło 45 lat od jego tragicznej śmierci, którą Palach dał świadectwo najszczerszej odwagi, niezłomności i determinacji w zwalczaniu nieludzkiego systemu politycznego. Z tej okazji 15 lutego o godz. 12.00 w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się pokaz „Gorejącego krzewu” Agnieszki Holland, który w trzech częściach obrazuje bohaterski czyn Palacha, starając się w ten sposób dociec sensu jego ofiary. Wstęp na pokaz filmu jest bezpłatny, a wejściówki są do odbioru w kasach KNH od 11 lutego, od godz. 17.00.

19 lutego o godz. 19.00 zapraszamy również na „Dzień Jana Palacha”. W programie wieczoru poetycki krótkometrażowy esej Stanislava Milota dokumentujący pogrzeb Palacha „Jan 69”, odzwierciedlająca uczucia i nastroje Prażan „Cisza” Milana Peera, dwa odcinki Czechosłowackiego Tygodnika Filmowego, „Historia grobu Jana Palacha” Dobroslava Zborníka, w której udokumentowano upór ówczesnych władz w pomniejszaniu znaczenia czynu Palacha oraz „Przesłanie Jana Palacha” Kristiny Vlachovej. Reżyserka tego ostatniego dokumentu spotka się z widzami po pokazie filmu wraz z Dyrektorem Czeskiego Centrum Petrem Janyską. Pokazom filmowym towarzyszyć będzie wystawa fotografii i dokumentów z epoki, którą przygotowali młodzi czescy historycy.

18 lutego o godz. 19.00 odbędzie się także kolejne spotkanie w ramach cyklu „Zaczytani w kinie”. Jego bohaterem będzie Aleksander Kaczorowski – eseista i tłumacz literatury czeskiej, autor biografii Bohumila Hrabala „Gra w życie” (2004), tomu rozmów „Europa z płaskostopiem” (2006), powieści „Praskie łowy” (2007) oraz esejów „Praski elementarz” (2001, 2012) i „Ballada o kapciach” (2012). Tego wieczoru zapraszamy na premierę jego najnowszej książki „Havel. Zemsta bezsilnych” oraz pokaz filmu Miroslava Janka i Pavla Koutecký’ego „Obywatel Havel”.

Od 20 do 22 lutego potrwa z kolei druga edycja przeglądu „Czeskie dokumenty proszę”, który stanowi panoramę współczesnej czeskiej dokumentalistyki i dowodzi, że ma się ona lepiej niż dobrze. W piątek o godz. 20.00 cykl pokazów zainauguruje dokument Víta Klusáka „Robotnicy tabloidów”, w którym reżyser wnikliwie analizuje tragikomiczny fenomen i charakter pracy dziennikarzy w brukowcach. Tego samego dnia o godz. 20.00 symboliczna kontynuacja pokazywanego w ramach „Zaczytanych w kinie” „Obywatela Havla”, czyli „Olga” Miroslava Janka, stanowiąca hołd dla Olgi Havlovej, pierwszej żony prezydenta Havla.

W sobotę o godz. 16.00 przypomnienie mającej premierę w tym roku filmowej adaptacji reportaży Mariusza Szczygła „Gottland”, a o godz. 18.30 pokaz DK – dokumentu o życiu radykalnego czeskiego architekta Davida Kopeckiego nakręcony przez jego żonę po jego śmierci. O nowych ideach zagospodarowania przestrzennego w Pradze dowiedzieć się będzie można natomiast z dokumentu Benjamina Tučka „Plan” (godz. 20.00) oraz odbywającej bezpośrednio po pokazie debacie MIASTOmovie „Planowanie miast”, w której weźmie udział reżyser filmu, cykloaktywista Martin Kontra, prezeska Towarzystwa Urbanistów Polskich Izabela Mironowicz, Radek Lesisz z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej. „Czeskie dokumenty proszę!” zakończą się w niedzielę o godz. 17.00 pokazem „Gadzia”, odważnego eksperymentu Tomáša Kratochvíla, dla idei którego stał się członkiem romskiej rodziny, mieszkającej w jednym z najgorszych praskich gett. Ostatnim pokazem przeglądu będzie również dokument, obecnego w tym dniu w kinie, Bohdana Blahoveca „Show!”, w którym reżyser utrwalił intymne marzenia lokalnego dziewczęcego zespołu wokalnego o międzynarodowej sławie, której bardziej niż one same pragnie ich trener.

Cena pojedynczego wstępu na wszystkie wspomniane wydarzenia, oprócz bezpłatnego pokazu „Gorejącego krzewu” Agnieszki Holland, wynosi 12 zł.

Podczas Českych dni w Księgarni Tajne Komplety Nowe Horyzonty będzie można kupić specjalnie przygotowane pakiety książek czeskich autorów, których rozpowszechnianiem zajmuje się wrocławskie Wydawnictwo Afera. Więcej szczegółów na www.wydawnictwoafera.pl.

[materiały prasowe]

 

Podoba Ci się co robimy? Zostań z nami!

Lubisz obrazki? Śledź nas na Instagramie.
140 znaków wystarczy? Jesteśmy na Twitterze
Chcesz wiedzieć z pierwszej ręki? Lubisz dyskusję? Obserwuj prywatny profil Łukasza Grzesiczaka na Facebooku.
Novinka.pl ma też swój oficjalny profil na Facebooku

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress