Stanislav to winiarz, starszy, miły Czech. Miałem wielką przyjemność spotkać go w trakcie swoich wizyt na Morawach. – Máte u vás v Polsku takové slavnosti? – zapytał oczekując kolorowej opowieści o polskim winiarstwie. Jakież było jego zdziwienie, kiedy okazało się, że nie mamy podobnych świąt, nie mamy nawet wina. Wojciech Jakubiec relacjonuje tegoroczne „Strážnické Vinobraní”.
Czesi hucznie świętują rozpoczęcie winobrania
Pan Karol mówi: „Chryste, jeszcze do dziś nachodzi mnie ten piękny głód, z jakim smakiem zjem jeszcze dziś laskę serwolatki, serwolatki suszonej w lufciku ubikacji, ale tej kiełbasy to nigdy nie dosuszę, bo kiedy tę laskę do suszenia kupię, to zaraz ją w nocy zeżrę”. To trochę tak jak z tym morawskim winem, co go przywieźć dla wszystkich chcę, żeby wszyscy wiedzieli, odkrywali razem ze mną. Niestety nigdy nie dowożę, zawsze opróżniam butelki przedwcześnie, w samotności, trochę jakby na przekór. Pan Karol mówi dalej: „całą godzinę kupuję, torbę mam pełną: dziesięć deka tej kiełbasy, dziesięć tamtej, piętnaście deka salcesonu i dwadzieścia zwyczajnej, trochę majonezu i słoiczki marynowanych ryb, to moje życie, kiedy to wszystko widzę za witryną, wtedy mam takiego smaka i tak mi się robi słabo, że wpadam do sklepu, tam wpierw sobie każę porcję na tackę, a później, kiedy dokupuję jeszcze różnych serów, idę do domu, gdzie tam, nie idę, ale biegnę”.
Moja moralna siła to wino
A ja, na Morawach, od piwnicy do piwnicy, od winiarz do winiarza i wszystko to próbuję, smakuję kolekcjonuję roczniki, szczepy, na chwilę wierzę, że naprawdę się na tym znam. „Ale ja muszę kiedyś wreszcie tę kiełbasę dosuszyć, to dla mnie wielka moralna siła, dosuszyć kiełbasę, ale kiedyś sam siebie zwyciężę, kiedyś tę kiełbasę dosuszę, kiedyś ją przywiozę aż tutaj, żebyście spróbowali, jakie to delicje, taka kiełbasa suszona”. Przywiozę to wino i będziemy razem delektować się smakiem i zapachem Moraw we wrześniu. Moja moralna siła to wino, a i burčak będziemy pić pravý.
Burčak to preludium wina
Stanislav to winiarz, starszy, miły Czech. Miałem wielką przyjemność spotkać go w trakcie swoich wizyt na Morawach. – Máte u vás v Polsku takové slavnosti? – zapytał oczekując kolorowej opowieści o polskim winiarstwie. Jakież było jego zdziwienie, kiedy okazało się, że nie mamy podobnych świąt, nie mamy nawet wina. Dziecięce zdziwienie morawskiego przyjaciela nie ustępowało podczas mojej sierpniowej wizyty, kiedy uczestniczyłem w tradycyjnym święcie „Zarážání hory” (zamknięcie góry). Nie ustępowało także, kiedy wróciłem na Morawy we wrześniu na „Strážnické Vinobraní”. Jest to rodzaj otwarcia winnych żniw. Do godzin popołudniowych wszyscy, w atmosferze sielskiego festynu, w uroczystym napięciu i lekką tremą popijają burčak, moszcz z winogron, w którym idealnie równoważy się poziom cukru i powstającego z niego alkoholu. To burčak jest preludium wina, to od jego jakości zależy jak udane będzie wino. Atmosfera napięcia opada kiedy oficjalnie otwarte zostają Vichy, tak tradycyjnie nazywano gospody serwujące wino. Od tego momentu wszyscy zgromadzeni, zaopatrzeni w koštovačky, degustują próbki szlachetnego trunku, jedzą lokalne kulinaria. Wszystko w gwarze rozmów i muzyki koniecznie wykonywanej przez dechovkę.
Pan Karol jest królem życia
– A co vy v Polsku oslavujete? – w nieskończoność dopytywał się Stanislav. Niestety nie miałem mu zbyt wiele do powiedzenia. Jego towarzystwo dało mi do zrozumienia, że tak jak i pan Karol, Stanislav „jest piękny, jest więc i królem życia!”.
[tekst: Wojciech Jakubiec | konsultacja językowa: Aleksandra Dziewa]
Pan Karol zaczerpnięty z opowiadania Bohumila Hrabala „W ogródku”, ze zbioru „Święto przebiśniegu” (przeł. Jan Stachowski, Wydawnictwo Śląsk, 1978).