W ten weekend drugi przegląd Nowego Czeskiego Filmu Dokumentalnego w Warszawie

W dniach 20-22 lutego w kinie Muranów odbędzie się druga edycja przeglądu nowych czeskich dokumentów „Czeskie Dokumenty Proszę!”.

W najbliższy lutowy weekend będzie można obejrzeć najnowsze dokonania współczesnych czeskich dokumentalistów. Program tegorocznej edycji jest bardzo interesujący.

W dniu otwarcia (20 lutego, piątek) o godz.18:00 zobaczymy nagrodzony prestiżową czeską nagrodą im. Pavla Kouteckiego obraz „DK”. To dokument o życiu radykalnego czeskiego architekta Davida Kopeckiego, nakręcony przez jego żonę tuż po jego śmierci. Głównym punktem piątkowego wieczoru będzie projekcja filmu „Gottland” (godz. 20:00), dokumentu na podstawie bestsellerowej książki Mariusza Szczygła pod tym samym tytułem. Po seansie spotkanie z Mariuszem Szczygłem oraz producentem filmu, Pawłem Kosuniem.

W sobotę 21 lutego zobaczymy trzy filmy. Pierwszy o godz. 16:00 – „Plan” – dokument o tym, jakie były pomysły na współczesną organizację przestrzenną Pragi. Słowa „plan zagospodarowania przestrzennego“ stają się tu metaforą ewolucji społeczeństwa i jego ciągłego ruchu w XXI wieku. O godz. 18:00 drugi film, „Gadzio”, opowieść o społeczności Romów czeskich widzianej oczami Czecha. Na koniec wieczoru „Wyrobnicy tabloidów”, dzieło znanego czeskiego dokumentalisty Víta Klusáka (autora m. in. kontrowersyjnego „Czeskiego snu”), przedstawiające obraz funkcjonowania prasy bulwarowej w Czechach.

22 lutego (niedziela), w ostatnim dniu Przeglądu, odbędzie się pokaz dwóch dokumentów. Pierwszym z nich będzie „Show!” (godz.16:00), interesująco pokazany obraz czeskiego show-biznesu, który wyłoni się na podstawie opowieści o czeskim girls bandzie i o pożądaniu sukcesu za wszelką cenę. Ostatnim obrazem, jaki zobaczymy podczas drugiego Przeglądu, będzie film „Olga” (godz. 20:00), dokument o wyjątkowej kobiecie, pierwszej żonie Václava Havla, która od początku stała u boku swojego męża, pierwszego prezydenta Republiki Czeskiej.

[Kinga Janaszek]

Podoba Ci się co robimy? Zostań z nami!

Lubisz obrazki? Śledź nas na Instagramie.
140 znaków wystarczy? Jesteśmy na Twitterze
Chcesz wiedzieć z pierwszej ręki? Lubisz dyskusję? Obserwuj prywatny profil Łukasza Grzesiczaka na Facebooku.
Novinka.pl ma też swój oficjalny profil na Facebooku

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress