W Czeskim Cieszynie można kupić energię elektryczną i gaz na e-aukcji

W przypadku, kiedy cena wynegocjowana online będzie wyższa od obecnej, mieszkaniec nie musi zawierać umowy z nowym dostawcą. | fot. Curtis Gregory Perry / flickr

Mieszkańcy Czeskiego Cieszyna już wkrótce będą mogli obniżyć wydatki na energię elektryczną i gaz ziemny. Umożliwi im to decyzja władz miasta, dzięki której zakupu mogą dokonać za pomocą elektronicznych aukcji.

Władze Czeskiego Cieszyna zawarły umowę z firmą eCENTRE, która specjalizuje się w przeprowadzaniu e-aukcji. Usługa ma być dostępna dla mieszkańców od 6 czerwca. Wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać się przez najbliższe trzy tygodnie. O tym, że taka forma zakupu jest opłacalna zapewnia wiceburmistrz miasta, Stanisław Folwarczny.

– Chcemy pomóc mieszkańcom i firmom w obniżeniu wydatków na energię, które są coraz wyższe. Sami mamy na nią zapotrzebowanie i wykorzystaliśmy możliwość zakupu na giełdzie energetycznej. W ten sposób pozyskaliśmy energię dla ratusza, szkół, domu seniorów, domu kultury, biblioteki, a także dla stadionu zimowego i kąpieliska. Oszczędności wynoszą ponad dwa miliony koron – mówi serwisowi Ostrava Online.

W niektórych miejscowościach dzięki elektronicznym aukcjom udało się zaoszczędzić nawet jedną trzecią ceny gazu. Ich opłacalność w poszczególnych gminach jest zależna od liczby mieszkańców, którzy zdecydują się przyłączyć do projektu. – Im większe zainteresowanie, tym oczywiście lepsze ceny dostawcy mogą zaproponować – potwierdza Vítězslav Grygar, dyrektor spółki eCENTRE. Zgłosić się mogą pojedyncze gospodarstwa domowe, spółdzielnie mieszkaniowe oraz wspólnoty najemców. Dla przedsiębiorców zostanie przygotowywana oddzielna e-aukcja dla sektora komercyjnego.

– Już wcześniej rozważaliśmy możliwość przyłączenia do aukcji elektronicznej gospodarstw domowych naszych mieszkańców, ale nie potrafiliśmy skoordynować tego czasowo i objętościowo. Sami przekonaliśmy się, że lepiej postarać się o jak największą ilość energii. Innymi słowy, im więcej gospodarstw domowych przyłączy się do projektu, tym niższą cenę uda się wynegocjować – powiedział serwisowi burmistrz Czeskiego Cieszyna, Vít Slováček.

Firma eCENTRE, która ma za zadanie zjednoczyć wszystkich zainteresowanych, ustala obecnie dokładne warunki, jakie dostawca będzie musiał spełnić, aby przystąpić do e-aukcji. Następnie poinformuje obecne na rynku spółki o możliwości rywalizowania o „pakiet“ gospodarstw w elektronicznej aukcji online. To doskonałe rozwiązanie zarówno dla użytkowników, jak i dostawców, którzy mogą zdobyć nowych klientów, niedostępnych w inny sposób.

Dla mieszkańców miasta i Urzędu Miejskiego usługa będzie bezpłatna. Koszty operacji aukcyjnej poniesie dostawca, który wygra e-aukcję. Żeby się przyłączyć, wystarczy podpisać bezpłatną umowę z eCENTER. Oprócz niej, firma wymagać będzie załączenia kopii umowy z obecnym dostawcą energii, czy gazu ziemnego, włączając w to wszystkie ewentualne załączniki oraz kopię rocznego rozliczenia. Zgłoszenia przyjmowane będą do 27 czerwca.

[eg]

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress