Dziś w siedzibie Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie został podpisany Program Współpracy pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski a Ministerstwem Kultury Republiki Czech na lata 2014–2016. Umowa ma na celu rozwój partnerskiej współpracy pomiędzy polskimi i czeskimi instytucjami kultury, jak również wspólną organizację szeregu wydarzeń kulturalnych i nawiązywanie bezpośrednich kontaktów.
Protokół o polsko-czeskiej wymianie kulturalnej podpisały dr Monika Smoleń, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Kateřina Kalistová, wiceminister kultury Czech. – Celem umowy jest wzmacnianie współpracy między instytucjami i ludźmi kultury z Polski i Czech. Kultura jest niezwykle ważnym elementem budowy dialogu oraz postaw otwartości i zrozumienia– mówiła Monika Smoleń. Wyjaśniła, że w programie są wymienione tylko niektóre przedsięwzięcia. – Tego typu umowa jest swego rodzaju deklaracją ze strony ministrów, że będą wspierali różne inicjatywy – dodała.
Kateřina Kalistová podkreślała, że współpraca między artystami, instytucjami kultury oraz specjalistami z Polski i Czech dokonuje się od lat, a zawarta dziś umowa jest jedną z wielu. Wyraziła również nadzieję, że za dwa lata zostanie podpisany kolejny, podobny dokument.
Obszar nawiązanej współpracy jest bardzo szeroki. Podpisany program dotyczy organizacji różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych, jak również literackich wydawnictw i ich tłumaczeń. Dzięki niemu powstanie także szereg filmowych i teatralnych koprodukcji polsko – czeskich. Wymiana doświadczeń nastąpi podczas realizacji m.in. projektów Europejskich Stolic Kultury – Pilzno 2015 i Wrocław 2016.
Na miejsce uroczystego rozpoczęcia programu wybrano Międzynarodowe Centrum Kultury, które od ponad dwudziestu lat realizuje szereg projektów, mających na celu zbliżenie naszych krajów. Jednymi z pierwszych rezultatów umowy są dwie wystawy otwarte tam właśnie dzisiaj. Pierwsza z nich Władcy snów. Symbolizm na ziemiach czeskich 1880–1914 została przygotowana przy współpracy z Muzeum Sztuki w Ołomuńcu i praskim wydawnictwem Arbor Vitae. Drugą Václav Havel na wyciągnięcie ręki można oglądać w Średniowiecznych Piwnicach MCK. Składa się na nią kilkadziesiąt fotografii Oldřicha Škáchy, który przez ponad 30 lat towarzyszył Havlovi.
[Ewa Gajewska]