Udany powrót popularnych skarpetkożerców

Jak można było się spodziewać, przygody praskich skarpetkożerców podbiły serca polskich czytelników. Zarówno tych małych, jak i nieco większych. Na szczęście autor Pavel Šrut nie poprzestał na jednej części. Wszystkim czytelnikom, głodnym opowieści o Hihliku i jego przyjaciołach, oznajmiamy: niedoparki powróciły, a wraz z nimi niesamowite przygody.

Afryka dzika

Tym razem akcja z Pragi przenosi się w nieco inny, bardziej odległy świat. Hihlik, nasz waleczny i odważnych bohater, postanowił odszukać swoich rodziców, którzy przed laty wyruszyli na Czarny Ląd, aby pomóc głodującym niedoparkom. Afryka, jak wiemy, to dosyć dziki świat, zamieszkiwany przez zwierzęta, które praski niedoparek może znać jedynie z zoo. Na szczęście, Hihlik nie będzie sam. Czekają na niego nowe przyjaźnie oraz.. miłość. Grupa afrykańskich niedoparków: Kawa, Bumka i Dziewiątka, których Hihlik poznaje zaraz po przyjeździe, przychodzą mu z pomocą. Jak się okazuję czeka na niego również Kudła Dederon. Ten czarny charakter jednak nie zginął w wybuchu baru Kilimandżaro, jak mogło się wydawać wszystkim, którzy czytali pierwszą część. Kudła powraca i szykuję nową zasadzkę. Na tym poprzestanę, aby nie zepsuć zabawy tym, którzy zechcą dowiedzieć się jak afrykańska przygoda Hihlika potoczy się dalej.

Nie tylko przygody

Jak mogliśmy się przekonać już wcześniej, niedoparki nie są typem łagodnych stworzonek, lubiących spokój i rutynę. Przynajmniej nie przedstawieni w książce bohaterowie. Sensacyjno-przygodowy charakter to niewątpliwie jeden z atutów tej książki. Ale nie jedyny. Najmłodszy czytelnik może przekonać się czym jest odwaga, prawdziwa przyjaźń oraz jak ważne są więzy krwi. Šrut mówi też czym jest dobro i zło. Dzieci uczą się, a starsi czytelnicy przypominają, jakie są najważniejsze wartości w życiu. Niepodważalną rolę spełniają również ilustracje Galiny Míklínowej, która wraz z autorem tworzy wspaniały tandem twórczy. Barwne ilustracje nie przeszkadzają w tworzeniu świata niedoparków we własnej głowie. Nienachlanie naprowadzają, a swoją adekwatnością i barwnością pomagają rozwijać wyobraźnię.

Jeśli po przeczytaniu pierwszej części pogodziliście się z faktem znikania skarpetek i z uśmiechem nosicie te w różnych kolorach, po zapoznaniu się z częścią drugą zapałacie jeszcze większą sympatią i szacunkiem do stworzonek, które są odpowiedzialne za te zniknięcia. Z niecierpliwością będziecie również czekali na dalsze przygody.

Książka została wydana przez Wydawnictwo Afera. Polska premiera odbyła się 1 września 2014 roku. Tłumaczenie na język polski zawdzięczamy Julii Różewicz.

[Aleksandra Dziewa]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress