Tomáš Kočko & Orchestr w Chorzowie

Utwory grupy inspirowane są tradycyjną muzyką morawską i tematyką zbójnicką | fot. materiały promocyjne zespołu

Tomáš Kočko wraz z zespołem wystąpi podczas imprezy „Zbóje i zbójnictwo” w chorzowskim skansenie. Formacja, nazywana „morawskim Jehtro Tull” lub „beskidzkim Chieftains”, jest jednym z najpopularniejszych wykonawców nurtu world music i folk na Morawach.

Muzyka zespołu inspirowana jest głównie folklorem Beskidu Śląsko-Morawskiego, skąd pochodzi założyciel grupy – Tomáš Kočko. Już ich pierwsza płyta „Horní chlapci” określiła muzyczny kierunek, w którym chcą zmierzać: folklor zbójnicki, nawiązujący głównie do legend związanych z postacią Ondraszka. W wielu pieśniach wykorzystano teksty beskidzkiego barda Ladislava Nezdařila.

Kolejna płyta „Do kamene tesané aneb ONDRÁŠ” w całości została poświęcona historii słynnego zbójnika. Na podstawie utworów powstało polskie przedstawienie teatralne „Ondraszek – Pan Łysej Góry”. Następny album „Hodovnice” był powrotem do tematu tradycji przedchrześcijańskich, drugiego istotnego motywu w twórczości grupy. Po dziesięciu latach zespół wraca raz jeszcze do korzeni pogańskich na CD „Godula”.

Akustyczne brzmienie muzycy uzupełniają rockiem, muzyką etniczną i jazzem. Na płycie „Do tanca!”, której przeznaczenie sama nazwa wskazuje, wykorzystano bogate instrumentarium, a w nagraniu uczestniczyło wielu zaprzyjaźnionych z zespołem muzyków. Współczesne aranżacje morawskich i śląskich piosenek ludowych pojawiają się na krążku „Poplór”, którego tytuł jest zbitką słów „pop” i „folklor”. Podczas chorzowskiego koncertu zespół będzie promował swoją najnowsze wydawnictwo „Cestou na jih”, na którym wyraźne są wpływy muzyki z południa Europy.

Grupa jest laureatem prestiżowych nagród i można ją było dotychczas usłyszeć na wielu festiwalach m.in. na EBU – European Broadcasting Union, Nowa Tradycja, Colours of Ostrava, United Islands of Prague, Le village européen des nouvelles musiques traditionnelles, a także podczas 18. Przystanku Woodstock.

Skład zespołu:

Tomáš Kočko – śpiew, gitara, mandolina, drumla
Libuše Černá – śpiew, skrzypce, altówka
Helena Macháčková – flet, cymbały, dwojnica, skrzypce, wokale
Kamil „Medvĕd” Tománek – kontrabas, wokale
Pavel Bongo Plch – instrumenty perkusyjne, cymbały, wokale

Strona internetowa: http://www.kocko.cz

Koncert odbędzie się 26 maja o godz. 17:00. W programie także wykład dotyczący procesów i egzekucji na zbójnikach.

[eg]

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress